Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a cedat cu 38-32 (17-15) în derbiul Seriei B, de la ACS HC Buzău.
S-au întâlnit singurele echipe neînvinse în primele trei etape ale seriei, iar meciul a fost unul pe măsură, stând sub semnul echilibrului până în partea sa finală. Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au început mai bine şi au condus cu 3-0, 6-3 sau 8-6, însă gazdele au revenit şi au echilibrat scorul, intrând, chiar, la pauză cu avantaj de două goluri: 17-15. Repriza secundă a fost o cursă de urmărire pentru ploieşteni, neîncununată de succes, din păcate, pentru că buzoienii au ştiut să-şi menţină avantajul de 1-2 goluri şi, chiar, să se desprindă decisiv în ultimele 10 minute: de la 30-28, s-au dus la 32-28 şi 35-29, ecart de 6 goluri menţinut până la final: 38-32!
Lotul de jucători pe care Ramona Ştefan a mizat astăzi a fost următorul: A. Pop, A. Manolache, Ş. Călin – Al. Popescu (11 goluri), G. Roşu (8), M. Costache (4), Fl. Muraşcu (3), M. Duţă (3), R. Zamfir (1), Şt. Răducanu (1), N. Milea (1), Ed. Romee, D. Sîrbu, O. Bucur, A. Filip şi I. Marin. În etapa a 5-a, CSM Ploieşti va juca duminică, 3 noiembrie, pe teren propriu, cu CS Brazi.