Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare săptămână să citească materiale „cu parfum de epocă“ despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

„Campionatul de răsboiu” / ediţia 1942/1943
“Campionatul de răsboiu” ia locul diviziei A, iar Cupa Eroilor pe cel al diviziei B.
Etapa 1: 19.07.1942
Juventus Bucureşti- FC Ploieşti 2-2 (0-1)
Au marcat: Geza Haas (30), Elemer Kocsis (78).
Etapa 2: 02.08.1942
FC Craiova- FC Ploieşti 5-0 (1-0)
Etapa 3: 09.08.1942
CFR T. Severin- FC Ploieşti 2-2 (1-0)
Au marcat: Victor Bărbulescu (65), Vasile Mincea (80).
Etapa 4: 30.08.1942
FC Ploieşti – Camen Bucureşti 3-1 (0-0)
Au marcat: Antonescu (60), Victor Bărbulescu (70,83).
Etapa 5: 06.09.1942
Sportul Studenţesc – FC Ploieşti 4-1 (2-0)
A marcat: Elemer Kocsis (60).
Etapa 6: 13.09.1942
FC Ploieşti – Venus Bucureşti 3-2 (1-1)
Au marcat: Nicolae Antonescu (2), Elemer Kocsis.
Etapa 7: 17.10.1942
Unirea Tricolor Buc. – FC Ploieşti 3-0 (2-0)
Etapa 8: 25.10.1942
FC Ploieşti – Universitatea Sibiu 4-1 (2-0)
Au marcat: Nicolae Antonescu (3), Constantinescu (35), Petru Maliţa (60,70).
Etapa 9: 01.11.1942
FC Ploieşti – Rapid Bucureşti 1-4 (0-1)
A marcat: Ştefan Neagu (80 penalty).
Etapa 10: 08.11.1942
FC Ploieşti – Gloria CFR Galaţi 3-0 (1-0)
Au marcat: Iosif Herold (20,87), Nicolae Antonescu (80).
Etapa 11: 28.03.1943
ACFR Braşov – FC Ploieşti 0-0
Etapa 12: 04.04.1943
FC Ploieşti – Juventus Bucureşti 1-1 (1-1)
Etapa 15: 09.05.1943
Carmen Bucureşti – FC Ploieşti 0-1 (0-0)
A marcat: Iosif Herold (67).
Etapa 16: 23.05.1943
FC Ploieşti – Sportul Studenţesc 1-1 (0-0)
Etapa 17: 30.05.1943
Venus Bucureşti – FC Ploieşti 2-2 (2-0)
Au marcat: Petru Maliţa (59), Iosif Herold (78).
Etapa 18: 04.06.1943
FC Ploieşti – ACFR Braşov 2-1 (2-1)
Au marcat: Iosif Herold, Ioan Lupaş.
Etapa 19: 27.06.1943
FC Ploieşti – Unirea Tricolor Buc. 1-2 (1-1)
A marcat: Petru Maliţa (37).
Etapa 20: 04.07.1943
Universitatea Sibiu – FC Ploieşti 2-3 (1-1)
Au marcat: Ştefan Bădin (30), Elemer Kocsis (77), Iosif Herold (87).
Etapa 21: 18.07.1943
Rapid Bucureşti – FC Ploieşti 5-1 (2-1)
A marcat: Petru Maliţa (25)
Etapa 22: 25.07.1943
Gloria CFR Galaţi – FC Ploieşti 7-1 (3-0)
A marcat: Petru Maliţa (penalty).
Pentru această ediţie de campionat, cei doi antrenori ai formaţiei Petre Dunăreanu şi Elemer Kocsis au folosit următorul lot de jucători: Nicolae Iordăchescu (13 jocuri / 0 goluri), Duţu (1 / 0), Furnică (1 / 0), Petre Ivan (3 / 0) – portari; Konrad Hetzer (4 / 0), Ştefan Neagu (20 / 1), Vasile Mincea (18 / 1), Barbu (3 / 0), Constantin Dumitescu (5 / 0), Geza Haas (1 / 1), Nicolae Antonescu (14 / 6), Simion (1 / 0), Elemer Kocsis (17 / 5), Petru Maliţa (18 / 7), Starc (1 / 0), Mihail Alexandrescu (1 / 0), Oltenică (4 / 0), Dumitru Aştileanu (6 / 0), Ion Morava (1 / 0), Ştefan Bădin (8 / 1), Ilie Marienuţ (1 / 0), Victor Bărbulescu (5 / 3), Ioan Lupaş (16 / 1), Adalbert Bocşa (1 / 0), Istrate (2 / 0), Constantin Botescu (2 / 1), Iosif Herold (15 / 6), Nicolae Burlacu (3 / 0), Filip (1 / 0), Constantinescu (1 / 1), Petre Dunăreanu (13 / 0), Gheoghe Ionescu – Tapalogea (0 / 0).

O cronică pe sezon / 1942

Mai decis: F.C. Ploeşti a învins Carmen cu 3-1 (0-0). Ploeşti 30 (prin telefon). – Astăi s’a disputat în localitate matchul dintre F.C. Ploeşti şi Carmen în cadrul Campionatului de răsboiu. Jocul a fost foarte disputat şi a dat câştig de cauză echipei în formă mai bună F.C. Ploeşti care a dispus de Carmen cu 3-1 după ce la pauză scorul era alb. Carmen a prestat un joc foarte frumos, mai ales în prima repriză. În repriza secundă a fost nevoit să cedeze impetuozităţii Ploeştenilor care deschid scorul prin Antonescu (min. 60). În minutul 61 Stoian (Carmen) egalează. Celelalte două puncte ale învingătorilor le-a înscris Bărbulescu (min. 70 şi min. 83) pecetluind scorul partidei 3-1. Carmenul a jucat bine în ansamblu, poate chiar prea mult tehnic. F.C. Ploeşti a avut cei mai buni jucători în Iordăchescu, Neagu, Kocsis – cel mai bun din 22 – Dumitrescu, Antonescu. O menţiune pentru noua achiziţie Oltenică. În faţa a 2.500 de spectatori şi sub arbitrajul excelent al d-lui Papadopol (Buzău) cele două echipe s’au prezentat astfel: F.C. Ploeşti: Iordăchescu – Hetzer, Neagu – Barbu, Mincea, Kocsis – Bărbulescu, Oltenică, Antonescu, Petru Maliţa, Dumitrescu. Carmen: Mărgineanu – Victor Panowsky, Iosof – Simatoc, Torjoc, Şiclovan – Hanga, Marian, Weiss, Gică Popescu, Stoian. (Gazeta Sporturilor, 1 septembrie 1942).