Sportiva secţiei de înot a CSM Ploieşti, Alexandra Dosaru, a devenit, în weekend, vicecampioană naţională în proba de 200 metri mixt, cu prilejul Campionatului Naţional de înot pentru copii „11 ani”, desfăşurat în Bazinul Olimpic din Piteşti. Înotătoarea antrenată de Tamara Costache şi Ciprian Toma a obţinut medalia de argint după ce a încheiat cursa în 2:41.45 minute, fiind devansată de Teodora Zarojanu (Swimming Team Bucureşti – 2:40.49 minute).
Acestei performanţe, Alexandra i-a ­adăugat şi un bronz în proba de 100 metri liber, cursă pe care a încheiat-o în 1:07.21 minute.
Sportiva de la CSM Ploieşti a mai ocupat locul al 5-lea la 100 metri spate (timp 1:17.28) şi 50 metri liber (timp 32.27 secunde) şi locul al 8-lea la 50 metri fluture (timp 35.65 secunde).
Pentru secţia de nataţie a clubului urmează o nouă săptămână cu emoţii, Briana Păun numărându-se printre cei 24 de sportivi care au plecat spre Vilnius (Lituania) pentru a reprezenta România la Campionatul European de Înot pentru Juniori. Competiţia se va desfăşura în perioada 2-7 iulie, iar sportiva pregătită de Tamara Costache şi Ciprian Toma va concura în trei probe: 400 metri liber, 800 metri liber şi 1500 metri liber).