Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă”, despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

Campionatul Judeţean – Prahova, Categoria I

Începutul sezonului este consemnat vineri, 31 august 1990 şi pe parcursul campionatului toate jocurile, fără nicio excepţie, au fost programate în zilele de vineri, în timp ce etapele intermediare s-au disputat în zilele de marţi. Noile participante în „elita” judeţeană au fost: Petrolul Băicoi – retrogradată din Divizia C, Electromecanica Crângul lui Bot şi Metalul Vălenii de Munte – care au fost promovate din Categoria a II-a judeţeană. Astra Ploieşti – fostă Rafinorul Ploieşti, Unirea Dealu Mare Urlaţi – fostă AEI Urlaţi, iar Electromecanica Câmpina – a rezultat din fuziunea formaţiilor Energia Câmpina, participantă la campionatul de Categoria a II-a şi Electromontaj Câmpina, participantă la campionatul de Categoria I- judeţeană. Caraimanul Buşteni – din campionatul de Categoria I, a fuzionat cu Montana Sinaia din Divizia B, activând în continuare sub numele de Montana Caraimanul Buşteni. „Vicecampioana” Petrolistul Boldeşti, a folosit în această ediţie următorul lot de jucători: Marius Costel Zencenco, Cornel Cernat, Adrian Filostache, Radu Avram, Marian Ilie, Marius Catrinoiu, Cornel Dumitriu, Valentin Ioan, Sorin Negoiţă, Viorel Paraschivoiu, Adrian Pîrvu, Marius Stroie, C. Ioan, D. Seceleanu, Daniel Richită, Constantin Ştoalfă, Mugurel Vulpe. Antrenori: Valeriu Dobre în tur şi Eduard Juhasz în retur.

Unirea Dealu Mare Urlaţi – a promovat, după disputarea jocurilor de baraj, în Divizia C. Petrolul Băicoi – a fost penalizată cu două puncte, iar Electromecanica Câmpina şi Viitorul Pleaşa – cu patru puncte. Oţelul Câmpina – s-a retras înainte de începerea returului de campionat. Echipele clasate pe locurile 11-18 au fost retrogradate în Liga I – judeţeană (eşalonul doi valoric al fotbalului prahovean).

Barajele pentru promovarea în Divizia C

Unirea Dealu Mare Urlaţi a întâlnit, într-un dublu joc de baraj pentru promovarea în Divizia C, pe Avântul Catalina, campioana judeţului Covasna. Partida tur s-a desfăşurat duminică, 30 iunie 1991. Iată ce a relatat presa vremii despre acest meci: “Calificarea se joacă Avîntul Catalina – Unirea Dealu Mare Urlaţi 3-1 (0-0) Desfăşurat pe o ploaie „mocănească”, meciul a fost urmărit de circa 300 de spectatori urlăţeni şi 100 de la gazde. S-a jucat în Covasna, pe stadionul „Carpaţi”. A arbitrat, fără cusur, Radu Petrescu, din Braşov. Încă din primul minut, prahovenii au atacat, întreaga primă repriză, fiind dominată de aceştia. S-au ratat cîteva ocazii foarte bune, repriza terminîndu-se cu scor alb. Bună parte din repriza a doua s-a desfăşurat în aceeaşi notă de dominare a urlăţenilor care, în sfîrşit, deschid, scorul prin Ion Radu. Mare bucurie pe teren şi în tribune! Din păcate, deconectaţi prea repede, jucătorii Unirii uită că mai au de jucat 20 de minute. Echipierii Avîntului îşi revin, ca un boxeur trezit din pumni, şi, pe fondul oboselii prahovenilor, ei înscriu de 3 ori. Scor final 3-1. Aşadar, calificarea se va decide duminica viitoare la Urlaţi. Sperăm că jucătorii Unirii vor învăţa din greşelile primului meci. Afirmăm cu certitudine că, deşi învinşi, au mai multe şanse de calificare. Formaţia aliniată de Unirea: Marcel Mihalache, Nedelcu, Sorin Mihalache, Safta, David, Radu, Pană, Grigorescu, Ştefan, Băltăreţu, Juju (Davidoiu)”. Returul, arbitrat tot de braşoveanul Radu Petrescu, divizionar A, s-a disputat la interval de o săptămână, duminică, 7 iulie 1991, prilej cu care a fost inaugurat cochetul stadion aflat în Parcul Bellu. În presa vremii a apărut următorul articol: „Am văzut urlăţeni fericiţi…La sfîrşitul meciului retur de baraj pentru promovare în divizia C, Unirea Dealu Mare Urlaţi – Avîntul Catalina (judeţul Covasna) 5-1 (3-1). Autorii acestei isprăvi au fost Marcel Mihalache, Nicolae Nedelcu, Constantin Safta, Leonard David, Vasile Grigorescu (min. 56 Teodor Davidoiu), Sorin Mihalache, Sorin Juju (min. 85 Nicolae Fazekaş), Ion Radu, Mihai Băltăreţu, Sorin Pană, Sorin Ştefan. Cum se ştie, în prima manşă, prahovenii pierduseră cu 3-1. Acum un 2-0 ar fi fost suficient. În 11 minute l-au obţinut. Pe teren fusese o singură echipă, cu un mijloc clar superior şi un atac în vervă, penetrant. În min. 4 Băltăreţu primeşte o minge ideală de la Safta, înaintează cîţiva paşi, şut înşelător lîngă bară, jos 1-0. În min. 11 balonul circulă pe «ruta» Grigorescu – Băltăreţu – Ştefan, o fentă, şut şi … 2-0. Jocul are acelaşi aspect şi în continuare. În minutul 30, Ştefan (excelent tot meciul) «croşetează» cîţiva adversari pe partea stîngă, şutează puternic, dar bara se opune liniştitorului şi meritatului 3-0. Va fi 3-0 în minutul 44, autor, acelaşi Ştefan. Din păcate, pe fondul deconectării urlăţenilor, cu puţin înainte de finalul reprizei, oaspeţii reuşesc o combinaţie cursivă şi înscriu: 3-1. Vreo 15 minute din repriza a doua notăm alte şi alte ocazii ratate de jucătorii Unirii. Apoi dominarea acestora se stinge, echipierii Avîntului echilibrează jocul la mijlocul terenului şi chiar atacă periculos. Se vor răzbuna ocaziile ratate? Sesizând ruperea echipei în două, Sorin Mihalache părăseşte apărarea (îi ia locul Radu) şi joacă mult mai în faţă. În min. 79, Sorin Mihalache este faultat în careu. Execută cu siguranţă Ştefan şi 4-1. Oaspeţii se avîntă în atac – 11 minute «la un pas de fericire», 11 minute de emoţii. Bravii jucători urlăţeni le vor risipi cu puţin înainte de fluierul final (min. 88). Davidoiu scapă pe contraatac, dar îşi prelungeşte prea mult balonul obţinînd doar un corner; se execută cornerul, Ştefan se înalţă în careul supra-aglomerat, şut cu capul şi… 5-1. Peste 1.000 de spectatori fericiţi scandează: „Asta e, asta e, astăzi am intrat în C!”.