Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare săptămână să citească materiale „cu parfum de epocă“ despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

D. GENERAL GABRIEL MARINESCU ŞI…. CONTROLORII DE PE ARENA MUNICIPALĂ DIN PLOEŞTI / 1938
Vom relata mai jos, un fapt nostim petrecut în localitate, cu ocazia matchului de eri dintre Tricolor C.F.P.V. şi Reprezentativa oraşului, terminat cu victoria albaştrilor, la scorul de 8-0.
Ziarul nostru a relatat în numărul de eri, că printre spectatorii partidei s’a enumărat şi d. general Gabriel Marinescu venit a constata posibilităţile ploeştenilor despre care auzise lucruri mari. Publicul a făcut d-lui general Gabriel Marinescu o frumoasă manifestaţie de simpatie, atât la venire cât şi la plecare. Trecem peste frumoasa impresie pe care i-a făcut-o măreţia stadionului municipal pe care-l vedea pentru prima oară, vecepreşedintele federaţiei de football, cât şi asupra satisfacţiei că a văzut în Tricolor C.F.P.V. un adversar serios pentru Venus, al cărei preşedinte activ este, pentru a pomeni de întâmplarea care a provocat acest articol şi care învederează sportivitatea d-lui general Gabriel Marinescu. Mai erau doar zece minute până la începerea matchului, când la un moment dat, un personagiu distins îşi face apariţia la intrarea principală a stadionului, – însoţit de alte două persoane. Controlorii, din personalul gării de nord, oameni simpli, dar cari îşi cunosc menirea, fiindcă mulţi sunt aceia cari vor să intre gratuit, sunt intransigenţi cu acei cari vor să tragă chiulul. Personagiul, de care vorbim mai sus, era d. general Gabriel Marinescu. Salutând, d-sa a voit să intre. Controlorii, la datorie, au cerut biletul, neştiind desigur cine este persoana.
– Sunt vice preşedintele Federaţiei! A răspuns d-sa.
– Veţi fi! Au răspuns controlorii, dar vă trebuie bilet.
Zâmbind, d. general Marinescu, care era îmbrăcat civil, a adăugat:
– Sunt subsecretar de stat la interne.
– Şi în acest caz vă trebuie bilet, au răspuns cerberii Tricolorului. În faţa acestei intransigenţe, râzând preşedintele Venusului s’a îndreptat către cassa de bilete, fără a mai încerca vreo posibilitate, adăogând doar, aşa, într’o doară:
– Sunt generalul Gabriel Marinescu.
Dacă nici unul din celelalte argumente n’au fost convingătoare, ultimul însă a fost hotărâtor pentru sărmani controlori, dornici să-şi facă numai datoria, din care cauză nici nu observaseră că gardienii aduşi pentru ordine, ca şi comisarii respectivi erau stane de piatră. Cu toate că scena de mai sus n’a durat decât vreo 2 minute, d-nii: ing. Haret, preşedintele Tricolorului, ing. Coconea, ing. Privnoff, ing. Walton, av. Fane Rădulescu, arh. Udrescu, av. George Radovici, Polatos, Stoica, din conducere, cari au făcut oficiul de gazdă, au apărut imediat, cerând scuze. D. general Marinescu, bine dispus însă, apreciind putem spune excesul de zel al controlorilor respectivi – se ştie că d-sa este un adversar hotărât al acelora ce umblă să intre gratuit la matchuri, o mare plagă pentru grupări, cum s’a pronunţat într’un recent interview acordat ziarului nostru – şi-a exprimat satisfacţia că a putut găsi un control atât de sever. Întâmplarea de mai sus, s’a răspândit imediat în numeroasa asistenţă, care la plecarea marelui animator sportiv, i-a făcut o frumoasă manifestaţie de simpatie. (Gazeta Sporturilor, 10 august 1938).

Derby-ul oraşului Ploeşti / 1938
Tricolorul C.F.P.V. a dispus de Prahova cu 4-2 (1-1). Profitând de faptul că azi a fost sărbătoare, s’a disputat în localitate derbyul oraşului între Tricolorul C.F.P.V. şi Prahova. Matchul a contat pentru deslegarea lui Dick, care după cum se ştie a trecut dela Prahova la Tricolorul C.F.P.V. unde se relevă pe zi ce trece. Prima repriză a aparţinut Prahovei care a desfăşurat un joc foarte frumos. Cel de al doilea mitemps a aparţinut Tricolorului. În minutul 5 Cociş înscrie primul goal. Prahova joacă în acest timp foarte bine şi chiar dacă domină, Galbenii reuşesc să egaleze în minutul 25 prin Farcaş. La reluare chiar în minutul 46 Barbaiani marchează pentru Prahova. Gallis egalează în minutul 55 şi tot el ridică scorul în minutul 83, Mosko pecetlueşte scorul în minutul 85. Cei mai buni dela Tricolorul au fost: Hetzer, Mosko, Ioan Dick, Kovacs, Lupaş, Pop şi Kocsis. Dela Prahova s’au relevat: Cristescu, Rusen, Dragomirescu, Grun, Boldiş, Beju şi Farcaş. Domnului avocat Munteanu – care a arbitrat – i s’au aliniat următoarele formaţii: Tricolorul C.F.P.V.: Eugen Schramek; Victor Panovsky (Nicolae Burlacu), Hetzer, Radu, Ioan Lupaş, Pop, Ioan Dick, Paul Gallis, Kovacs, Armin Mosko, Elemer Kocsis (Manolică). Prahova: Victor Cristescu (Calistrat), Gheorghe Dragomirescu, Rusen, Boldiş, Pop (Elias Grun), Gheorghe Pascaru, Barbaiani, Radu Florian, Beju, Farcaş, Ilie Cricitoiu. După match a avut loc o masă comună la care au participat toţi jucători precum şi membrii ambelor grupări. (Gazeta Sporturilor, 28 octombrie 1938).
Divizia A, ediţia 1938/1939
Etapa 1: 28.08.1938
Chinezul Timişoara – Tricolorul CFPV 6-2 (2-1)
Au marcat: Paul Gallis (43, Elemer Kocsis (52). Abitru Gabriel Rusu (Cluj).
Etapa 2: 11.09.1938
Ripensia Timişoara – Tricolorul CFPV 5-0 (3-0).
Arbitru Tică Iliescu (Bucureşti).
Etapa 3: 18.09.1938
Tricolorul CFPV – AMEFA Arad 4-0 (1-0)
Arbitru Tony Irimescu (Iaşi).
Etapa 4: 02.10.1938
Rapid Bucureşti – Tricolorul CFPV 0-2 (0-1)
Au marcat: Adalbert Bocşa (32), Elemer Kocsis (57). Arbitru Tică Iliescu (Bucureşti).
Etapa 5: 09.10.1938
Tricolorul CFPV – Victoria Cluj 2-1 (1-1)
Au marcat: Ioan Dick (32), Nicolae Kovacs I (85). Arbitru Vasile Petru (Constanţa).
Etapa 6: 16.10.1938
FC Carpaţi Baia M. – Tricolorul CFPV 1-0 (0-0)
Arbitru Adalbert Ritter (Timişoara).
Etapa 7: 23.10.1938
Tricolorul CFPV – UDR Reşiţa 2-1 (2-0)
Au marcat: Nicolae Kovacs I (16), Eleme Kocsis (40). Arbitru Emil Kroner (Bucureşti).
Etapa 8: 30.10.1938
Gloria Arad – Tricolorul CFPV 1-0 (1-0)