CS Activ Prahova-Ploiești a învins, pe teren propriu, echipa ACS Unirea Dobroești cu scorul de 32-24 (17-12 la pauză).
În urma acestei victorii, elevele lui Dragoș Dobrescu obțin calificarea la Turneul final (de pe locul 2 în clasamentul final al seriei cu 27 de puncte), competiție care se va desfășura în perioada 10-12 mai 2024, într-o locație ce va fi stabilită ulterior de Federația Româna de Handbal.
Bilanțul seriei a fost pozitiv pentru echipa ploieșteană, Activ având 9 victorii și 3 înfrângeri, cu 398 de goluri marcate și 285 de goluri primite. Din păcate, pentru că în ultima rundă Activ are ”pauză”, iar sistemul competițional este unul mai degrabă hilar, fără vreo legătură cu sportul de performanță, pentru echipa noastră urmează o perioadă lungă fără meci oficial, de pregătire a Turneului final, fetele urmând să efectueze un cantonament și meciuri amicale, pentru o perioadă de aproximativ 45 de zile, cât va dura până la turneul de calificare!