Divizionara secundă de handbal feminin CS Activ Prahova Ploiești a învins, în deplasare, echipa CSU Neptun Constanța, cu scorul de 41-21. După o prima repriza controlată autoritar, rezultatul la pauză a fost 20-10 în favoarea elevelor lui Dragoș Dobrescu. În partea a doua a jocului, fetele de la Activ au reușit să mențină ritmul și astfel au bifat, fără probleme, prima victorie în acest retur de campionat.
Pentru jucătoarele lui Dragoș Dobrescu urmează o nouă etapa de campionat, în care vor întâlni pe teren propriu CSM Unirea Slobozia, duminică 4 februarie 2024, în Sala Sporturilor Olimpia Ploiești, meci care se anunță mult mai dificil.

Surorile Arvatu au ajuns la Sfântu Gheorghe!
A surprins subțirimea numerică a lotului cu care s-a prezentat Activ, care a rămas fără două dintre jucătoare – surorile Arvatu, în timp ce alte handbaliste cu pretenții, în frunte cu Patricia Vizitiu, nu joacă deocamdată. Ada și Mara Arvatu s-au transferat la Sfântu Gheorghe și devin… ­adversare ale Activului!