Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

Campionatul Judeţean – Prahova

După numai opt ediţii de activitate în eşalonul doi valoric, respectiv Categoria a II-a din fotbalului judeţean s-a desfiinţat şi toate echipele participante au fost retrogradate în campionatele teritoriale. Debutul acestei ediţiei a avut loc sâmbătă, 15 august 1981. Echipele nou participante în această ediţie de campionat au fost: Voinţa Vărbilău şi Metalul Vălenii de Munte – ambele promovate din Categoria a II-a judeţeană şi OJT Bucegi Sinaia – singura formaţie promovată din campionatul teritorial.
Metalul Câmpina – a devenit Neptun Câmpina, Rapid Mizil şi-a schimbat numele în ASA Mizil, iar Sportul muncitoresc Câmpina s-a constituit din fuziunea echipelor Electromotor Câmpina şi IRA Câmpina, ambele din Categoria I – valorică.

Au retrogradat în campionatul teritorial: OJT Bucegi Sinaia. Voinţa Vărbilău – a fost penalizată cu 4 puncte, iar ASA Mizil a fuzionat la sfârşitul turului cu ICIM Ploieşti şi a evoluat în continuare în campionatul republican, Divizia C.
Victoria Floreşti este prima echipă în istoria Campionatului Judeţean care a câștigat de trei ori acest trofeu judeţean. Din lotul echipei au făcut parte, în acest sezon competițional, următorii: Marcel Comnoiu, Eugen Crăciun, Gheorghe Bobe, Eugen Ichim, Vasile Manta, Mircea Brebeanu, Florin Ibiș, Petre Petre, Anton Cosma, Stelian Gheorghe, Marian Moise, Emil Gherghiceanu, Adrian Popescu, Eugen Voinea, Gheorghe Ghimici, Aurelian Moise, Victor Istrătescu, Liviu Negreanu, Gheorghe Tecuşan.Antrenor: Alexandru Pall. Președintele asociației sportive: ing. Ion Tifigiu.
În barajul pentru promovarea în Divizia C, Victoria Floreşti a întâlnit pe Vâscoza Bucureşti. Duminică, 4 iulie 1982, s-a desfăşurat la Bucureşti, pe terenul din Popeşti-Leordeni, partida Vâscoza – Victoria Floreşti 3-0 (2-0), în care arbitrul divizionar A, Radu Petrescu (Braşov), la scorul de 3-0 le-a anulat gazdelor un gol. Se părea că, în returul de la Floreşti, desfăşurat duminică, 11 iulie 1982, nimic important nu se mai putea întâmpla, dar nu a fost deloc aşa. La pauză, scorul era 2-0 pentru Victoria, prin golurile reuşite de Cosma şi Gherghiceanu şi, pentru simetrie probabil, acelaşi Radu Petrescu le anulase şi floreştenilor un gol. În minutul 89, prahovenii conduceau cu 3-0 datorită punctului înscris de Istrătescu şi aşteptau încrezători prelungirile. Penultimul minut s-a dovedit a le fi fatal, pentru că oaspeţii au marcat golul de onoare şi, implicit, al promovării. Victoria – Vâscoza 3-1 (2-0).
Jocurile turneului de baraj pentru promovare dintre câştigătoarele celor cinci serii ale Campionatului Teritorial şi cea a Campionatului Municipal Ploiești s-au desfăşurat la datele de 21, 23, 25 şi 27 iunie 1982 la Ploieşti, pe stadionul “Prahova”. Cele șase participante au fost împărţite în două grupe, în primele trei zile, disputându-se jocuri fiecare cu fiecare în cadrul grupelor, cele două câştigătoare, au fost Ştiinţa IPG Ploieşti (campioana din întrecerea municipală) şi Minerul Slănic (din Campionatul Teritorial Slănic). Celelalte echipe participante: Prahova Scăieni (din Campionatul Teritorial Ploiești), Progresul Loloiasca (din Campionatul Teritorial Mizil), Foresta Doftana Brebu (Campioana din seria Câmpina), Viitorul Gura Vitioarei (reprezentanta centrului Vălenii de Munte), Știința Albești (din Campionatul Teritorial Urlați). În finala disputată duminică, 27 iunie 1982: Ştiinţa IPG – Minerul Slănic 1-0(0-0). Ambele echipe au promovat în Campionatul Județean Prahova, Categoria I.