Putea fi cea mai bună rundă pentru echipele prahovene din Liga 3. A fost, de fapt, până spre finalul meciurilor…
CS Blejoi a ratat 3 puncte, obținând doar egalitate ȋn al şaselea minut de prelungire, pe un stadion situat dincolo de graniţa civilizaţiei, la Popești Leordeni.
Dacă mai adăugam şi ghinionul, prahovenii pierzând cinci jucători, toți accidentaţi, meciul rămȃne o urȃtă amintire…
Tricolorul Breaza a avut, de asemenea, meciul … în mână, conducând cu 2-0 la Giurgiu și având un om în plus, pe final. A pierdut cu 4-2, singura „consolare” rămânând aceea că jucătorii au participat la nunta colegului Popa, unde un alt jucător brezean, Catană, a fost naș.
Performera etapei a fost CS Păulești, care a obținut prima victorie a sezonului, în fața celor de la Pucioasa! Golul lui Cristian Vasile a readus speranța pentru Păulești, care rămâne, totuși pe ultimul loc.
Și CSO Plopeni a venit cu un punct, de la Câmpulung, dar, echipa este încă departe de poziția fruntașă, de play-off, la care încă speră.

SC Popeşti Leordeni – CS Blejoi 1-1 (0-1)
Marcatori: E. Nica (90+6 – 11 m)/Tolea (20 – 11m)
SC Popeşti-Leordeni: Voican – Florea, Motroc, Lolescu, Păun (85 Sima) – Apostol (85 Tudorache), Boiangiu (55 Ghineţ), Trandafirescu (55 Mihai) – Burnaz, E. Nica, Ohaci (77 Anghel). Antrenor: Valentin Ivan
CS Blejoi: M. Cotolan – Răducea, Pătraşcu, T. Giuroiu (63 A. Şerban), A. Oprea – Tolea (46 Dr. Mănescu), Dima, Ov. Costache (73 Drăgoi), Brăilă (34 Ionescu) – Bălaşa, Tudor (73 Ghinea).
Avertismente: Voican (după meci)/Brăilă (23), M. Cotolan (80), A. Oprea (82)
Arbitri: Adelin Pavel (Osica de Jos – Olt) – Cosmin Toca (Făgăraş), Marian Tunsoiu (Şinca Nouă – Braşov)
Observator de arbitri: Irina Mȋrţ (Bucureşti);
Delegat de joc: Camelia Nicolae (Bucureşti).

Rezultatele etapei:
Aro Muscelul Câmpulung Muscel – CSO Plopeni 0-0
Dunărea Giurgiu – Tricolorul Breaza 4-2
Alexandru Popescu (18, 86), Marinel Blaga (47 – penalty), Alin Florescu (90+4) / Costin Viorel Ioniță (3), Daniel Dumitru (10)
SC Popeşti Leordeni – CS Blejoi 1-1
Eugen Nica (90+5 – penalty) / Cătălin Tolea (20 – penalty)
CS Păuleşti – FC Pucioasa 1-0