Echipele de Liga a III-a prahovene au fost ”victime” în fața divizionarelor secunde, Gloria și, mai ales, Chindia, impunându-se fără probleme la Plopeni, respectiv Buzău. Singurul meci care a avut ceva ”adrenalină” a fost pe arena ”Gheorghe Șilaev”, unde buzoienii au avut o replică solidă din partea gazdelor, chiar și fără Simionescu și Rudaru (suspendați), elevii lui Daniel Dumitrache reușind să închidă culoarele spre poarta lui Mario Duță, tânărul portar capotând însă în prelungirile primei reprize, când a scăpat din mână o minge simplă, apoi, în startul părții secunde, când a dat o pasă simplă direct la adversar, două greșeli mari speculate de bulgarul Angelov (min. 45+2 și 49) și… așa s-a scris soarta calificării: 2-0 pentru oaspeți!
La Blejoi, ”ecuația” a fost mult mai simplă și rezolvată repede de oaspeți, care, chiar dacă sunt într-un conflict deschis ”între ei” (în ciuda succesului clar antrenorul Militaru a fost demis după meci!!!), nu au avut emoții privind calificarea, administrând un 5-0 ”fără comentarii”.
Așadar, fără vreo reușită în această fază a întrecerii, echipele prahovene părăsesc competiția, una în care, în faza grupelor, vom avea reprezentantă – Petrolul Ploiești, calificată direct prin clasarea în primele 8, în ierarhia sezonului trecut.

CS Blejoi – Chindia Tȃrgovişte 0-5 (0-2)

Stadion: ”Comunal” – Blejoi. Spectatori: circa 300. Marcatori: Cătălin Golofca (3), Alin Boțogan (35), Andrei Blejdea (62, 79), Alberto Călin (88)
CS Blejoi: Bălănică – Drăgoi (79 A. Şerban), Pătraşcu, Ov. Costache, A. Oprea (46 Dr. Mănescu) – I. Şerban (cpt), Dima (67 Brăilă) – Tolea, A. Dinu (46 Răducea), Ghinea – Bălaşa (79 Popenciu). Antrenor: Răzvan Vlad
Chindia: I. Popescu – Gȋt, Roberto (80 Petre), Marc, Anişorac – Prejmerean (cpt), Boţogan (58 Matiş) – Al. Militaru (58 Zamfir), Dr. Şerban (46 Blejdea), Golofca (68 Călin) – Dodoi. Antrenor: Dragoş Militaru.
Avertismente: I. Şerban (74)/Boţogan (50), Matiş (63), Călin (77)
Arbitri: Dragoş Pȋrȋu (Curtea de Argeş) – Gheorghiţă Bălan (Piteşti), Mădălin Prioteasa (Piteşti)
Observator arbitri: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău),
Delegat de joc: Mihai Duras (Bucureşti)