CS Blejoi și CSO Plopeni au remizat, scor 1-1, în meciul derby din cea de-a doua etapă a playoff-ului Seriei a 5-a. Echipa din Blejoi a condus pe tabelă până în minutul 90, când CSO Plopeni a egalat meritat, la capătul unui joc disputat (spre cinstea și meritul celor două combatante), cu multe ambiții, dârz, cu nerv și cu un fotbal… mediu pentru acest nivel.
A fost un recital de ocazii, unele dintre ele rarisime, portarul gazdelor – Bălănică, având două intervenții de generic TV, iar arbitrul craiovean Marius Bădoiu a fost nevoit să acorde nu mai puțin de 13 catonașe galbene și unul roșu(arătat în minutele de prelungire, în tabăra celor de la CSO Plopeni), majoritaea ”foarte” justificate.

CSO Plopeni a fost echipa mai așezată în prima repriză, însă cei care au înscris au fost fotbaliștii de la CS Blejoi, dintr-un penalty ”comis” de Minea și transformat fără emoții de Nițescu, în minutul 29. După o serie de ocazii, până la urmă, exact fundașul central Bogdan Minea a reluat în plasă din centrul careului mare, pentru 1-1, în minutul 90, remiza fiind una justă, fără ca vreuna din echipe să arate că ar putea / dori / încerca mai mult în acest sezon, dar, îmbucurător rămâne faptul că toată lumea a dorit, a luptat!
De remarcat că, în play-out, CS Păulești a luat și ea un punct, în deplasare, în… derbiul play-out-ului, la Odorheiul Secuiesc.

Blejoi – CSO Plopeni 1-1 (1-0)
Stadion: Comunal – Blejoi. Spectatori: circa 400. Marcatori: Nițescu (29-pen)/Minea (90)
CS Blejoi: Bălănică – Drăgoi, Nicolae, Stoica, Ghinea – Pahonțu – Mănescu (61 Ilie), Munteanu, Enache, Nițescu – Bălașa (90 Dima). Antrenor: Răzvan Vlad.
CSO Plopeni: Georgescu – Lobonț, Alecsandru, Minea, Giuroiu – C. Vlad, Simionescu (72 Rusu), Răileanu, Păun (58 L. Radu) – Iancu (58 Lazăr), Ciobanu. Antrenor: Daniel Dumitrache.
Cartonașe galbene: Drăgoi (17), Pahonțu (51), Enache (61), Munteanu (64), Ilie (71), Nițescu (88) / Răileanu (47), Lobonț (62), Alecsandru (67), Lazăr (71, 90+3), Ciobanu (83), Rusu (90+4)
Cartonaș roșu: Lazăr (90+3)
Arbitri: Marius Bădoiu (Craiova) – George Oprescu (Ploiești), Bogdan Ciocoiu (Ploiești). Observatori: Iulian Ivan (Giurgiu), Alexandru Mușoiu (București).
Jucătorul meciului: Andrei Bălănică (CS Blejoi).