Echipele de handbal juniori 3 ale CSM Ploieşti au debutat în Grupele Valoa­re ale campionatului, bilanţul ­fiind de o victorie şi o înfrângere. Băieţii au luat startul în Grupa Valoa­ re 1, jucând pe terenul celor de la LPS Vaslui – formaţie venită de pe poziţia secundă a Seriei Geografice A – şi au pierdut cu 34-31 (16-12).
Lotul pe care Ramona Ştefan a mizat în deplasarea la Vaslui a fost urmă­torul: A. Pop, A Manolache – G. Roşu (9 goluri), Al. Popescu (9), M. Duţă (6), M. Costache (4), N. Milea (2), P. Goran (1), Ed. Romee, D. Sîrbu, Şt. Răducanu, V. Muraşcu, R. ­Bucur, Al. Stoica, Şt. Marin şi L. Constantin.
În etapa a 2-a a Grupei Valoare 1, CSM Ploieşti va juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu ACS HC Buzău 2012. Fetele au reuşit o victorie mare, ­34-26 ­(19-12) la HC Omer Constanţa, formaţie venită din postura de câştigătoare a Seriei D Geografice, cu punctaj maxim!
Partida disputată în Sala Sporturilor din Constanţa a fost echilibrată doar în primele 15 minute, după care CSM Ploieşti a rupt ritmul şi s-a desprins de la 10-9 la 19-12 la pauză. Pe parcursul reprizei secunde, au fost şi 12 goluri dife­renţă, 33-21 (minutul 46), dar, la final, fetele noastre s-au impus la 8 „lungimi”.
Antrenorii Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următorul lot de jucătoare: E. Coşerea-Pîtiu, C. Toma – B. Nicolae (8 goluri), M. Livădaru (6), M. Ioniţă (5), D. Radu (4), D. Roşu (4), D. Gheorghe (3), Al. Florea (2), S. Stroe (1), A. Condeescu (1), T. Simion, A. Constantinescu şi C. Neacşu.
În etapa a 2-a a Grupei Valoare 2, CSM Ploieşti va juca, duminică, pe teren propriu, cu CS Concordia Chiajna.