Două dintre echipele de handbal juniori ale CSM Ploiești au disputat primele meciuri oficiale din 2023, ambele jucând în deplasare, dar aproape de casă: la Mizil, juniorii 1, respectiv la Brazi, cu Academia Junior, formaţia de juniori 3.
Prima partidă a fost cea de la Mizil, în care juniorii 1 de la CSM Ploieşti au cedat în faţa gazdelor de la CS Orăşenesc cu scorul de 46-33 (22-11). Pentru echipa noastră, au marcat: Al. Ilie (8 goluri), M. Sîrbu (7), D. Ioniţă (5), M. Ion Iliescu (4), D. Constantin (3), M. Sbîrnău (3), A. Muşoiu (2), T. Enescu (1) şi A. Grigore (1). Următoarea etapă, a 9-a, a juniorilor 1, în care CSM Ploieşti va juca pe teren propriu cu CSM Constanţa, este programată sâmbătă, 11 februarie.
Juniorii 3 (foto) au jucat, la Brazi, cu Academia Junior Ploieşti şi s-au impus cu 40-28 (21-9), ­ducând la 7 seria de victorii din acest sezon.
Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: A. Pop, A. Manolache, Ş. Călin – G. Roşu (8 goluri), M. Duţă (6), R. Popescu (6), Fl. Muraşcu (4), Oct. Bucur (3), M. Costache (3), Şt. Răducanu (3), L. Constantin (2), Ed. Romee (2), D. Sîrbu (1), N. Milea (1), R. Zamfir (1) şi Al. Stoica.
Echipa noastră joacă în etapa a 8-a, programată sâmbătă, 11 februarie, pe teren propriu cu CSU Piteşti.
Săptămâna aceasta se va relua şi campionatul junioarelor 2, CSM Ploieşti urmând să susţină, sâmbătă, în Sala „Tel George Juniori”, de la ora 13:00, derbiul Seriei D, cu CSM Corona Braşov.