Cu formatul şi regulamentul din acest sezon, Cupa României era oricum un obiectiv greu de abordat pentru CSM Petrolul Ploieşti, iar după o tragere la sorţi care a adus echipa noastră într-o grupă alături de două dintre formaţiile din „top 4” în sezonul trecut, CSM CSU Oradea şi FC Argeş Piteşti, misiunea unei eventuale accederi la Turneul Final a devenit cvasi-imposibilă. Victoria orădenilor, scor 97-69 (27-18, 21-13, 21-17, 28-21), nu a fost chiar surprinzătoare, aceștia având multe plusuri și atu-uri în fața ploieștenilor, care s-au văzut lipsiți și de aportul lui Popa – accidentat. Evident, era de dorit ca diferenţa să fie mult mai mică, însă oaspeţii au forţat permanent pentru a obţine un coşaveraj bun şi, în plus, au prins şi o zi de excepţie la aruncările de la distanţă, la care au avut un procentaj de… 61% (14/23). Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat în meciul cu Oradea: Brkic (14 puncte), Mitchell (13, 3×3), Misters (12, 2×3), O. Popa Calotă (9, 2×3), Funderburk Jr. (7, 1×3), Sekulovic (6), C. Dinu (4), G. Angelian (2), Milin (2), Cr. Chiţu, O. Iancu şi R. Pătraru.
Turneul se încheie astăzi cu partida FC Argeş Piteşti – CSM Petrolul Ploieşti, programată la ora 19.00.

Eșec și la debutul în Liga Naţională
Tot săptămâna trecută, campioana ultimelor sezoane şi, totodată, proaspăta câştigătoare a Supercupei României, U-BT Cluj-Napoca, s-a dovedit o „nucă” prea tare pentru CSM Petrolul Ploieşti la debutul în ediţia de campionat 2022-2023 a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Oaspeţii s-au impus în Sala Sporturilor Olimpia cu 81-71 (24-24, 27-11, 16-20, 14-16), la capătul unei confruntări în care a fost un echilibru relative doar în primul sfert, în care echipa ploieșteană a condus permanent dar a fost egalată cu un coş norocos, „pe sirenă”, 24-24, sfertul doi fiind însă cel care a decis soarta meciului – în favoarea oaspeților, care au câștigat la 16 puncte! Apoi, deşi CSM Petrolul a câştigat ambele sferturi din repriza secundă, căderea din sfertul secund a fost decisivă.
Lotul pe care tehnicianul Mihai Popa a contat la meciul cu Cluj a fost următorul: Brkic (17 puncte, 1×3), Mitchell (12), Misters (9, 1×3), Milin (9), B. Popa (7), Chiţu (5, 1×3), C. Dinu (5, 1×3), Funderburk (4), Sekulovic (2), Popa Calotă (1), G. Angelian, R. Pătraru.