Duminică seara, în jurul orei 20:00, angajaţi ai Secției nr.3 de Poliție Ploiești au fost sesizați de faptul că, în parcarea unui parc din municipiu, un autoturism execută manevre haotice și merge cu viteză.
Potrivit reprezentanţilor poliţiei prahovene, ” în urma verificărilor efectuate, s-a constatat că la volanul autoturismului se afla un tânăr în vârstă de 18 ani din municipiu.
Acesta a declarat verbal că nu deține permis de conducere, autoturismul fiindu-i încredințat de către prietenul său, în vârstă de 19 ani, care este posesor de permis de conducere, pentru a învăța să conducă, acesta din urmă aflându-se ca pasager pe locul din dreapta.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de conducere a unui autovehicul fără permis de conducere și încredințare”.