Vremea va intra într-un proces de răcire accentuată în toată ţara în următoarele trei zile, fiind prognozate ninsori, lapoviţă şi intensificări ale vântului, relevă informarea actualizată ieri, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), anunţă Agerpres.
Astfel, până pe data de 25 martie, ora 18:00, aria precipitaţiilor va cuprinde cea mai mare parte a ţării. La munte va ninge, în centrul, nordul şi nord-estul teritoriului treptat vor predomina ninsorile, iar din a doua parte a nopţii de duminică spre luni (22/23 martie) ploile se vor transforma în lapoviţă şi ninsoare şi în restul ţării.
Se va depune strat de zăpadă, mai consistent îndeosebi în zonele de munte şi în regiunile sudice – sud-vestice. Izolat vor fi posibile depuneri de polei. Vântul va prezenta intensificări, cu viteze în general de 50-60 km/h, mai mari în regiunile sudice – sud-estice şi la munte. Local şi temporar va fi viscol. De asemenea, până miercuri, la ora 2:00, va fi în vigoare un Cod galben de ninsori moderate cantitativ şi viscol în Carpaţii Orientali şi Meridionali. „În intervalul menţionat, va ninge moderat (cantităţi de precipitaţii în jurul a 15 litri/mp) în zona Carpaţilor Orientali şi în Carpaţii Meridionali, iar stratul de zăpadă nou depus va fi pe alocuri consistent. Vântul va avea intensificări temporare, mai ales în zona înaltă, cu viteze de 60 – 70 km/h, viscolind ninsoarea şi determinând scăderea vizibilităţii”, arată ANM.