La Sandnes, în Norvegia, între 9 şi 11 august, a avut loc Liga 1 din cadrul Campionatelor Europene de Atletism pe echipe, eşalonul secund, la care a participat şi reprezentativa României. În delegaţia tricoloră au fost selecţionaţi şi sportivi legitimaţi la cluburi din Prahova: Petre Rezmiveş (100 metri; CSM Ploieşti-CS Petrolul Ploieşti), Cristian Radu (ştafeta 4×400 metri; CSM Ploieşti), Andreea Lungu (aruncarea discului; CSŞ „Constantin Istrati” Câmpina).
Totodată, au mai evoluat şi sportivi originari din Prahova, unde s-au format ca atleţi, dar care sunt, în prezent, legitimaţi la cluburi din alte zone ale ţării: Mihai Pîslaru (ştafeta 4×400 metri; format la CSŞ Ploieşti, activează la CSM Bucureşti), Ioana Plăvan (aruncarea suliţei; formată la CSŞ „Constantin Istrati” Câmpina, legitimată la Gloria Buzău).
În plus, în stafful tehnic s-a regăsit şi antrenorul de la CSM Ploieşti şi CSŞ Ploieşti – Robert Munteanu.
În programul de concurs au fost 40 de probe, câte 20 la masculin și tot atâtea la feminin, fiind acceptat un singur sportiv de la fiecare naţiune sau, în cazul probelor de ştafetă, o singură echipă din fiecare ţară. Clasamentul s-a realizat prin adiționare de puncte, în funcție de locul ocupat (11 p pentru prima poziție, până la 1 p pentru ultima poziţie).
Reprezentativa tricoloră nu a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul, acela de a se menţine în Liga 1. După ce, la ediţia anterioară, se clasase pe locul al şaptelea, de această dată a ocupat locul al optulea, primul sub linia celor care ofereau menţinerea în Liga 1, la un singur punct şi jumătate de a şaptea poziţie, ocupată de Irlanda.
De menţionat că selecţionata României a fost devansată de pe locul al şaptelea chiar în ultima probă, înaintea acesteia având jumătate de punct avans faţă de Irlanda.
În privinţa reprezentanţilor prahoveni, cel mai bun loc a fost obţinut la proba de ştafetă 4×400 metri, ultima din competiţie, la care echipa României, în componenţa Zeno Moraru, Mihai Pîslaru, Cristian Radu, Robert Parge, a ocupat a cincea poziţie, cu timpul de 3:10.00 minute, sosind în urma Irlandei (3:08.83 min.; cel mai bun timp personal din sezon) şi a Belgiei (3:08.96 min.).
Petre Rezmiveş s-a calificat în finala probei de 100 metri, însă nu a reuşit să încheie decât pe locul al şaptelea, cu timpul de 11.18 secunde, ultimul act fiind adjudecat de portughezul Carlos Nascimento (10.64 sec.). De asemenea, acesta a mai participat şi cu ştafeta de 4×100 metri, din care au mai făcut parte Alexandru Terpezan, Ionuţ Andrei Neagoe şi Andrei Melnicescu, cu care s-a clasat pe locul al şaselea, cu timpul de 40.38 secunde.
Fiind una dintre cele mai tinere concurente din cadrul lotului naţional (fiind încă junioară 2, născută în 2002), Andreea Lungu a ocupat locul al nouălea la proba de aruncare a discului, cu 44,46 metri, performanţă obţinută în a doua încercare. Concursul a fost câştigat de portugheza Irina Rodrigues (născută în 1991), cu 58.16 metri.
Acelaşi loc (al nouălea) l-a obţinut la proba de aruncare a suliţei şi fost colegă a Andreei la clubul din Câmpina, Ioana Plăvan, care a încheiat cu 48,33 metri, întrecerea fiind adjudecată de Tatsiana Khaladovich, din Belarus (61,17 m).
Clasamentul final în Liga 1 a fost următorul: 1. Portugalia 302 puncte (a promovat în Superligă); 2. Belarus 281p; 3. Norvegia 269p; 4. Olanda 259p; 5. Turcia 245p; 6. Belgia 241p; 7. Irlanda 227p; 8. România 225.50p; 9. Ungaria 223p; 10. Slovacia 186p; 11. Lituania 173.50p (ultimele patru clasate au retrogradat în Liga 2).
Superliga s-a desfăşurat la Bydgoszcz, în Polonia, fiind câştigată de echipa ţării gazdă, cu 345 de puncte, pe locurile 2 şi 3 clasându-se Germania (317.50p), respectiv Franţa (316.50p). Cehia, Suedia, Grecia, Finlanda şi Elveţia au retrogradat în Liga 1.
În privinţa ultimelor două eşaloane valorice, Estonia a câştigat Liga 2, cu 336.50 puncte, promovând, astfel, în Liga 1, în vreme ce Islanda a avansat în Liga 2, după ce a câştigat Liga 3, cu 430 de puncte.