Petroliștii au avut, în așteptarea partidei cu UTA, un joc-test, în compania formației de eșalon trei Metalul Buzău. Partida s-a disputat la Strejnic și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), golurile fiind marcate de către Ionuț Cioinac (83), respectiv Ionuț Dămineanu (81).
Așa cum a anunțat, Flavius Stoican a profitat de această confruntare pentru a le oferi minute jucătorilor care n-au apucat să debuteze oficial în acest sezon şi celor care au evoluat mai puțin contra lui Metaloglobus, precum și să-i vadă la lucru pe Bogdan Gavrilă și Guy Gnabouyou, cei doi fotbaliști antrenându-se, în ultima perioadă, alături de „lupi”.
Astfel, „galben-albaștrii” au început jocul cu Lungu – Zaharia, Racu, Cioinac, Manolache – Mihăescu, Enache – M. Bratu, Gavrilă, Saim Tudor – Gnabouyou. Pe parcursul părții secunde, Apostolache (46) i-a luat locul lui Lungu între buturi, iar Arnăutu (67) l-a schimbat pe Gavrilă.
De partea cealaltă, pentru Metalul Buzău, antrenorul Valentin Stan i-a trimis pe teren pe Toader – G. Badea, Șt. Păun, A. Grăjdan, I Spătaru – F. Sava, C. Ispir, D. Stan, C. Bardaș – I. Radu, A. Iacob.
În repriza a doua au mai jucat R. Popescu – P. Benga, I. Dămineanu, R. Tănase, G. Vitieanu, M. Manea și R. Oprea.
După o primă repriză „albă”, buzoienii au deschis scorul prin Dămineanu (81), cel care l-a învins pe Apostolachi cu un șut de la 10 metri, lateral dreapta. Petroliștii au egalat la scurt timp, prin Ionuț Cioinac (83), acesta reluând, din fața porții, după o pasă venită, din dreapta, de la Guy Gnabouyou, atacantul francez având, spre final, șansa să aducă victoria echipei sale, șutul său fiind deturnat în corner de către portarul advers.