Jucătoarea prahoveană de tenis Ana Bogdan (26 de ani, 134 WTA) a evoluat, marţi seară, în compania sportivei din Marea Britanie – Johanna Konta (28 de ani, 19 WTA), în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, din Londra.
Prezentă pe tabloul principal după trei victorii obţinute în minimum de seturi în faza preliminară, sportiva din Sinaia a rezistat onorabil în primul act cu jucătoarea britanică.
Însă, în ultimul ghem pe propriul serviciu, Ana Bogdan a cedat, Konta câştigând prima şansă de break a meciului, implicit de set, adjudecându-şi actul cu scorul de 7-5.
În setul secund, echilibrul s-a rupt la mijlocul actului, de la scorul de 3-2 pentru jucătoarea din Marea Britanie, Ana Bogdan cedându-şi serviciul de două ori, Konta impunându-se cu scorul de 6-2, în final, avansând în turul secund, unde va evolua împotriva jucătoarei din Cehia – Katerina Siniakova (23 de ani, locul 38 WTA).
În urma rezultatului obţinut, sportiva din Sinaia va urca în Top 130.