Brazilianul Marcelo, fundaşul dreapta al lui Real Madrid, a recunoscut că a comis un henţ în careu, nesancţionat de arbitru, în cursul meciului încheiat la egalitate pe teren propriu de echipa sa în compania formaţiei germane Bayern Munchen (2-2), marţi seara, în manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor, potrivit Agerpres. Marcelo a blocat cu mâna şutul germanului Joshua Kimmich, în interiorul careului, în finalul primei reprize, la scorul de 1-1, însă centralul turc Cuneyt Cakir a acordat corner. „A fost henţ. Mingea m-a lovit în mână şi cred că a fost penalty. Dacă aş spune că nu m-a atins, aş minţi, însă aşa este fotbalul”, a declarat brazilianul la finalul partidei de pe Santiago Bernabeu. „Nu obişnuiesc să comentez arbitrajele, însă este clar că uneori acestea îţi sunt favorabile, iar alteori nu. Însă, indiferent de ceea ce se întâmplă, trebuie să joci fotbal”, a mai spus el. „Suntem foarte mulţumiţi, obiectivul nostru era să ajungem din nou în finală. Am muncit şi am suferit foarte mult, însă am reuşit să ne atingem obiectivul”, a conchis Marcelo.
Învinsă cu 2-1 la Munchen, Bayern a deschis scorul rapid pe Bernabeu, după doar trei minute, prin Joshua Kimmich, care a sancţionat o eroare a fundaşului Sergio Ramos. Madrilenii au revenit la scurt timp, Karim Benzema egalând (11) din centrarea lui Marcelo. Real a avut un început foarte bun de repriză secundă, trecând în avantaj (46), după o greşeală imensă a portarului Ulreich, la o pasă înapoi riscantă a lui Tolisso, erori sancţionate de Benzema. Campioana Germaniei a restabilit egalitatea în min. 63, prin columbianul James Rodriguez, jucător împrumutat de Bayern de la Real, care a reluat în plasă mingea blocată iniţial de Varane.