CSM Bucureşti – Tricolorul LMV Ploieşti 0:3 (11:25, 20:25, 18:25)

Sala: „Unirea”, Dobroeşti; spectatori 258.
CSM: Robert Vologa 5 puncte – 3/6 în atac (50%), 2 blocaje, Claudiu Dumitru, Tudor Romanescu 25% recepţie pozitivă/25% perfectă (4 recepţii), Stasis Liaschynskas 6p – 5/8 (63%), 1 blocaj, Gabriel Bontea 12p – 12/30 (40%), Marius Iftime 3p – 3/17 (18%); 54% rec. poz./39% perf. (28 rec.) – Hector Mata Parra 46% rec. poz./15% perf. (13 rec.); au mai jucat: Sergei Burtsev 5p – 4/17 (24%), 1 blocaj; 50% rec. poz./36% perf. (14 rec.), Radu Dediulescu, Maximilian Thaller, Mihai Dumitrache; rezervă neutilizată: Gheorghe Milotin (cpt.).
Total echipă: 31 puncte (6 puncte de break) – 27/81 în atac (33%), 4 blocaje; 48% recepţie pozitivă/31% perfectă (61 recepţii); 4 erori la recepţie, 6 erori în atac, 12 erori la serviciu.
Antrenori: Iulian Pîslaru, Marian Rădulescu.
Tricolorul LMV: Laurenţiu Lică 10p – 5/13 (38%), 4 blocaje, 1 as, Bogdan Olteanu (cpt.) 13p – 12/16 (75%), 1 blocaj; 38% rec. poz./15% perf. (13 rec.), Nikita Stulenkov 9p – 3/6 (50%), 4 blocaje, 2 aşi, Cristian Bartha 1p – 1/1 (100%), Gijs Jorna 8p – 6/16 (38%), 1 blocaj, 1 as; 50% rec. poz./40% perf. (10 rec.), Julian Bissette 14p – 7/9 (78%), 7 blocaje – Philipp Kroiss 47% rec. poz./20% perf. (15 rec.); rezerve neutilizate: Pavel Dushkov, Aleksandar Milivojevic, Alexander Kullo, Tudor Magdaş, Jose Carrasco.
Total echipă: 55 puncte (27 puncte de break) – 34/61 în atac (56%), 17 blocaje, 4 aşi; 45% recepţie pozitivă/24% perfectă (38 recepţii); nicio eroare la recepţie, 5 erori în atac, 13 erori la serviciu (74 servicii).
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
Arbitri: Tudorel Arbunea (Brăila), Octavian Diaconiţă (Piatra Neamţ).
Observator FRV: Constantin Ispas (Bucureşti).

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti a reconfirmat statutul de principală favorită la titlul naţional, după ce, luni seară, în ultimul meci al etapei întâi din returul fazei finale a Diviziei A1, a învins fără mari probleme, în deplasare, pe CSM Bucureşti. Elevii antrenorilor Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu au pus în practică perfect strategia realizată, profitând şi de lipsa de reacţie atât a tehnicienilor, cât şi a jucătorilor echipei bucureştene.
După ce, în meciul de la Dobroeşti, din prima parte a campionatului, CSM Bucureşti învinsese în patru seturi echipa ploieşteană, de această dată formaţia din Capitală a părut lipsită de concentrare în momentele cheie ale partidei.
Tricolorul LMV a preluat controlul meciului, în primul set, de la scorul de 5:3 pentru gazde. Cu Jorna la serviciu, ploieştenii s-au desprins decisiv printr-o serie de 15 puncte consecutive, dintre care şase din blocaj (patru realizate de Bissette)! Apoi, finalul de set a fost o simplă formalitate pentru echipa prahoveană, Lică, Stulenkov şi Olteanu închizând actul la scorul de 25:11.
În urma unui set în care nu au arătat nici măcar ca o echipă de prim eşalon, elevii lui Iulian Pîslaru şi Marian Rădulescu au echilibrat jocul, în actul secund. Totuşi, ploieştenii s-au aflat în frunte, creându-şi un ecart de două puncte din start. La adăpostul avantajului, Tricolorul LMV s-a mulţumit cu o perioadă de „side-out”, pentru ca, în urma unei erori a lui Bontea, să se desprindă la 14:10 pe tabela de marcaj.
Bucureştenii au revenit în joc, apropiindu-se la un singur punct, scor 17:16, dar timpul de odihnă solicitat de antrenorul Sergiu Stancu a readus lucrurile la normal, iar ploieştenii au galopat spre adjudecarea setului, după un parţial de 8:4.
Setul al treilea a început cu bucureştenii la timonă, Bontea fiind mult mai incisiv în atac, CSM conducând cu 6:4. Dar, Lică, Stulenkov şi Bissette au întors rezultatul, Tricolorul LMV preluând conducerea, scor 10:8. Gazdele au mai avut o timidă încercare de a reveni, prin Burtsev, scor 11:10, însă Olteanu, Bissette şi Jorna au stopat speranţele echipei din Capitală, ducând scorul la 16:11. Din acel moment, Tricolorul LMV a controlat jocul, impunându-se cu scorul de 25:18.
Astfel, prin această victorie, Tricolorul LMV s-a desprins la şase puncte de a doua clasată în ierarhie, CS Arcada Galaţi, care are, însă, de disputat restanţa de pe teren propriu cu Steaua Bucureşti, din etapa a III-a, meci programat mâine, de la ora 19:00.