Universitatea Cluj – Tricolorul LMV Ploieşti 0:3 (20:25, 18:25, 16:25)

Sala: „Horia Demian”, Cluj; spectatori: 100.
Universitatea: George Moisă 2 puncte – 1/2 în atac (50%), 1 blocaj, Ştefan Someşan 5p – 5/17 (29%), 65% recepţie pozitivă/65% perfectă (26 recepţii), Alexandru Voinea 4p – 2/4 (50%), 2 blocaje, Răzvan Vâlcelean 8p – 7/18 (39%), 1 blocaj, Dan Borota (cpt.) 15p – 12/18 (67%), 2 aşi, 1 blocaj; 36% rec. poz./36% perf. (14 rec.), Claudiu Iov 0/2 – Dănuţ Neag 40% rec. poz./40% perf. (15 rec.). Au mai jucat: Elen Tofan 2p – 1/3 (33%), 1 as, Bogdan Preda, Andrei Dăineanu. Rezervă neutilizată: Alex Cozma.
Total echipă: 36 puncte – 28/64 în atac (44%), 5 blocaje, 3 aşi; 48% recepţie pozitivă/48% perfectă (58 recepţii); 4 erori la recepţie, 6 erori în atac, 7 erori la serviciu (56 servicii).
Antrenori: Răzvan Parpală, Romeo Lotei.
Tricolorul LMV: Aleksandar Milivojevic 7 puncte – 6/9 în atac (67%), 1 blocaj; 43% recepţie pozitivă/43% perfectă (21 recepţii), Pavel Dushkov 7p – 4/4 (100%), 2 blocaje, 1 as, Laurenţiu Lică 3p – 2/9 (22%), 1 as, Gijs Jorna 17p – 14/19 (74%), 2 blocaje, 1 as, Julian Bissette 7p – 3/6 (50%), 3 blocaje, 1 as, Jose Carrasco – Philipp Kroiss 67% rec. poz./67% perf. (12 rec.). Au mai jucat: Alexander Kullo 5p – 5/9 (56%), Cristian Bartha 2p – 2 aşi, Ovidiu Darlaczi. Rezerve neutilizate: Nikita Stulenkov, Bogdan Olteanu (cpt.), Paul Magdaş – Mădălin Marinescu.
Total echipă: 48 puncte – 34/46 în atac (61%), 8 blocaje, 6 aşi; 58% recepţie pozitivă/53% perfectă (45 recepţii); 2 erori în atac, 2 erori la recepţie, 11 erori la serviciu (73 servicii).
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
Arbitri: Benone Vişan (Bucureşti) şi Marius Lazăr (Zalău).
Observator FRV: George Peicea (Bucureşti).

Ieri, la o oră mai puţin obişnuită pentru un meci de primă divizie, în miezul zilei, echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti a oferit replica formaţiei Universitatea Cluj, în devansul etapei a XX-a, intermediară, din Divizia A1. Deşi evoluau în deplasare, elevii antrenorilor Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu porneau ca mari favoriţi la o victorie clară, având în vedere că se aflau pe locul al doilea în clasament, cu un avantaj de 35 de puncte faţă de gazdele partidei, situate doar pe antepenultima poziţie a ierarhiei, a zecea. cluj b
Iar echipa ploieşteană, spre deosebire de sezonul trecut, a respectat calculele hârtiei, meciul de la Cluj reprezentând mai degrabă o pregătire pentru ultima confruntare din faza întâi a campionatului, când se va duela, în Sala „Olimpia”, cu deţinătoarea titlului, Volei Municipal Zalău, luni, 19 februarie (ora 18:00).
Antrenorii Stancu şi Marinescu şi-au permis luxul de a menaja câţiva dintre titulari, inclusiv pe căpitanul Bogdan Olteanu, pe margine rămânând, totodată, şi Nikita Stulenkov, precum şi Cristian Bartha (acesta a intrat, însă, în setul al treilea), în vreme ce Laurenţiu Lică a evoluat doar în prima jumătate a meciului.
În primul set, ploieştenii nu au forţat decât cât au avut nevoie să-şi creeze un avantaj de două-trei puncte, Jorna, Bissette şi Lică fiind marcatorii de bază. După al doilea timeout tehnic, ecartul Tricolorului LMV a crescut chiar la cinci lungimi, scor 18:13, şi, în pofida încercărilor veteranului Dan Borota de a readuce echipa clujeană în joc, ploieştenii şi-au adjudecat actul întâi cu scorul de 25:20.
Profitând de câteva erori ale echipei prahovene, „U” Cluj a început foarte bine setul secund, conducând cu scorul de 5:2. Însă, antrenorul Sergiu Stancu a pus lucrurile în ordine la timpul de odihnă solicitat în acel moment, iar elevii săi au întors rezultatul de pe tabelă, printr-un parţial de 12:6, la care au contribuit Jorna, Milivojevic, Lică şi Dushkov.
Ploieştenii s-au desprins, apoi, la patru puncte, scor 17:13, pentru ca, pe final, ecartul să se majoreze, graţie atacurilor fără răspuns ale lui Bissette, Dushkov, Jorna şi Kullo, ultimul punând punct actului la scorul de 25:18.
În setul al treilea, Tricolorul LMV a menţinut o diferenţă de două puncte până spre mijlocul actului, când, la adăpostul unui moment excelent al serviciu al lui Bartha, proaspăt intrat pe teren, ploieştenii s-au desprins decisiv la scorul de 20:13. Iar până la final, avantajul s-a majorat, prahovenii încheind actul cu scorul de 25:16, finalizând, astfel, seria meciurilor din deplasare din faza I a campionatului cu o victorie clară, în 70 de minute de joc.
Prin această victorie, cea de-a 18-a din campionat, Tricolorul LMV Ploieşti a ajuns la un total de 52 de puncte. Astfel, este la un singur punct în urma formaţiei de pe primul loc, Steaua Bucureşti, care are, însă, cu două meciuri disputate mai puţin, roş-albaştrii urmând să evolueze astăzi în cel mai interesant duel al etapei a XX-a, pe teren propriu, cu CS Arcada Galaţi, a treia clasată.