Echipa Liverpool a părăsit Cupa Angliei în 16-imi, fiind eliminată surprinzător de West Bomwich Albion (scor 3-2), deşi a condus cu 1-0 încă din minutul cinci al partidei de pe „Anfield”. În alt meci al zilei de sâmbătă, Newport County (liga a patra) a fost aproape de o surpriză uriaşă, după ce a condus-o cu 1-0 pe Tottenham până în minutul 82. Harry Kane a reuşit să egaleze, iar partida se va rejuca pe 7 februarie. În partida de pe „Anfield”, West Bromwich conducea cu 2-1 după numai 12 minute de la fluierul de start. Firmino a deschis scorul pentru cormorani în minutul 5, însă dubla lui Jay Rodriguez (7′, 11′) i-a adus în avantaj pe oaspeţi. Liverpool putea să restabilească egalitatea, dar Firmino a ratat de la punctul cu var. Scorul pauzei a fost stabilit de autogolul lui Matip (45+2′).
În minutul 78, Mohamed Salah a mai schimbat încă o dată tabela în dreptul gazdelor, însă a fost prea târziu pentru o revenire. Liverpool a fost eliminată pentru a treia oară consecutiv în 16-imile Cupei Angliei.