CS Blejoi – CSO Plopeni 3-1 (0-0)

Marcel Marin
Stadion: „Comunal” – Blejoi. Spectatori: circa 200. Au marcat: Cristian Vasile (56) Cosmin Lambru (61), Marius Anghel (78) / Andrei Puiuleț (89).
CS Blejoi: Ad. Gheorghe – C. Stoica (81 Sterie), V. Iordache, Filip (cpt), Stanca – Rudaru (83 Anton), Enciu – Ruptureanu (51 M. Anghel), C. Vasile (86 Fl. Badea), V. Badea – Lambru. Antrenor: Răzvan Vlad.
CSO Plopeni: Niţă – M. Popa, Chirilă (73 A. Vasile), Aristan, V.Sandu – O. Gheorghe (66 I. Galat), Copilu (70 Puiuleţ), M. Bălan (50 Trică), B. Anghel – C. Vlad, Huza. Antrenor: Daniel Dumitrache.
Avertismente: Rudaru (52), C. Stoica (65), Fl. Badea (88) / Copilu (39), Puiuleţ (61), Huza (90+4)
Au arbitrat: Alin Gheorghe (Ploiești) – Alexandru Chivu (Ploiești) și Valentin Dediu (Pantazi). Observator: Tudor Negoiță (Măgurele).
Jucătorul meciului: Cristian Vasile.

După ce etapa trecută, la Văleni, cei de la Blejoi au acuzat probleme de arbitraj în urma prestaţiei centralului Robert Nuţu, acum ei sunt „arătaţi cu degetul”, de către plopenari, care au pierdut derbiul ultimei runde din Liga A, pe terenul din Blejoi.ROATA B 96
Chiar dacă acum cei de la CSO Plopeni acuză „anumite lucruri”, totuşi, clar, problema învingătoarei nu se putea pune într-un meci în care echipa gazdă a fost „vioara întâi”, elevii lui Răzvan Vlad dominând partida. Cea mai controversată fază s-a petrecut la scorul de 1-0, în min. 60, când Filip – fundaşul echipei din Blejoi – a fost „lovit” de minge în mână, la ”limita careului mare”, intenţia lipsind din „ecuaţia” posibilului penalty.
Blejoiul a atacat încă de la începutul partidei, până la pauză, Cristian Vasile având 2-3 ocazii mari, în total, gazdele irosind 6-7 ocazii, fără a înscrie, cea mai mare aparţinându-i lui Lambru – în min. 9, şutul fiind respins de portar, iar şutul lui Ruptureanu a fost blocat, pe mingea respinsă de Niţă, apărătorul plopenar Vali Sandu opunându-se golului, de pe linia porţii, plopenarii ajungând şi ei de două ori la poarta lui Adrian Gheorghe, mai periculos, în ultimul sfert al primei reprize.
După pauză, au început şi golurile, Cristian Vasile prinzând un şut „foglia seca”, de la 25 de metri, în vinclul porţii lui Niţă. După faza controversată, din min. 60, Blejoiul a făcut 2-0, la o altă situaţie discutabilă, Lambru înscriind dintr-o fază la care oaspeţii au acuzat un offside (minge respinsă de Niţă, în bara transversală, la şutul lui Cr. Vasile, Lambru reluând în plasă din 6 metri), una dintre rezervele oaspeţilor – Puiuleţ – primind chiar galben pentru proteste, acesta intrând în teren pentru a protesta. Centralul Alin Gheorghe a inflamat şi mai mult spiritele în tabăra oaspeţilor, Claudiu Stoica fiind iertat de un al doilea avertisment (fault la Cătălin Vlad), care l-ar fi scos din teren înainte ca antrenorul său Răzvan Vlad să-l înlocuiască!
Până la final, s-a mai marcat de două ori, gazdele prin Anghel (3-0, min. 78), iar oaspeţii, golul de onoare, pe final de meci, prin Puiuleţ, din centrarea lui Vlad – în min. 89, finalul de joc aducându-l în teren şi pe sărbătoritul zilei, în tabăra gazdelor, ginerele primarului din Păuleşti – Alexandru Sterie, care a împlinit 29 ani.