Horia Tecău (România) şi Jean Julien Rojer (Olanda) au învins, ieri dimineaţă, echipa australiană formată din Matt Reid şi Jordan Thompson, scor 2-6, 6-4, 10-5, într-un meci contând pentru optimile turneului ATP 250 de la Sydney (Australia). Tecău şi Rojer, capi de serie numărul 4 la Sydney, au avut nevoie de o oră şi 5 minute pentru a obţine calificarea în sferturile de finală! Meciul cu Reid şi Thompson, intraţi pe tablou graţie unui wild-card, a fost unul complicat, australienii defilând în primul set. Aceştia au câştigat de două ori pe serviciul favoriţilor, dar echipa româno-olandeză a oferit un răspuns pe măsură în manşa secundă. În super tie-break, valoarea şi-a spus cuvântul, iar Horia şi Julien s-au dezlănţuit: cei doi au schimbat terenul la 7-5, câştigând apoi următoarele trei puncte, scor final 2-6, 6-4, 10-5.
Pentru un loc în semifinale, Horia Tecău şi Jean Julien Rojer urma să se confrunte, în această dimineaţă, cu Wesley Koolhof şi Matwe Middelkoop, ambii din Olanda. Koolhof şi Middelkoop au beneficiat în optimi de abandonul echipei Olivier Marach/Fabrice Martin (Austria/Franţa), la scorul de 4-2 în primul set.