Timp de patru zile, Hunedoara a fost gazda probelor din cadrul Campionatelor Naţionale de Înot în bazin scurt, de 25 metri, la startul competiţiei regăsindu-se şi sportivi din judeţul Prahova. Legitimată la CS Petrolul Ploieşti şi componentă a lotului naţional, Emilia Colţi Dumitrescu, sportivă pregătită de antrenoarea Ioana Harcan, a înregistrat rezultate foarte bune, atât în concursul open (senioare+tineret+junioare), cât şi în cel de tineret.
Înotătoarea născută în 1999 a câştigat titlurile naţionale la open şi la tineret în cadrul probelor de 400 metri mixt şi de 800 metri liber. La 400 m mixt, sportiva petrolistă a oprit cronometrul la 4.55,94 minute, în vreme ce la 800 m liber a sosit cu timpul de 8.58,41 minute, având un avantaj de 23 de secunde la tineret şi de patru secunde în clasamentul open faţă de al doilea rezultat stabilit în cadrul finalei.
Emilia Colţi Dumitrescu a mai punctat, de asemenea, în cadrul probelor de 400 metri liber şi de 200 metri spate, la care a cucerit medaliile de bronz la tineret. La proba de 400 m liber, eleva antrenoarei Ioana Harcan a încheiat cu timpul de 4.21,37 minute, sosind, totodată, a patra în clasamentul open, iar la întrecerea de 200 m spate a fost cronometrată cu timpul de 2.26,50 minute, în ierarhia open situându-se pe locul al şaselea.
De menţionat că sportiva clubului Petrolul a stabilit cea de-a doua performanţă a campionatului la categoria tineret, prin rezultatul înregistrat în cadrul probei de 400 m liber, conform tabelei de punctaj a Federaţiei Internaţionale de Nataţie, obţinând 722 de puncte. Cea mai bună performanţă a campionatului s-a înregistrat tot în cadrul probei de 400 m liber, fiind realizată de câştigătoarea probei, Kristina Schneider (CSM Braşov), cu 731 puncte (4.20,31 minute).
De la CS Petrolul s-au mai remarcat Andrei Băjenaru şi Costin Dulu, ambii născuţi în 1999. Băjenaru s-a situat pe locul al patrulea la tineret în cadrul probei de 400 m mixt (4.47,62 min.), fiind al optulea în clasamentul open, clasându-se, totodată, pe poziţia a şaptea la tineret la proba de 200 m fluture (2.16,56 min.). Dulu a încheiat pe locul al cincilea la tineret proba de 1500 m liber, cu timpul de 17.16,04 minute.
De asemenea, şi Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti a avut doi concurenţi prezenţi în finale, pregătiţi de profesoara Graţiela Marin. Cătălin Ciauş (născut în 2001) s-a situat pe locul al patrulea la juniori în competiţia de 1500 m liber (17.41,34 min.) şi a încheiat al şaselea la juniori la 400 m mixt, în vreme ce Tiberiu Vîju (născut în 1999) a fost finalist în cadrul probei de 1500 m liber la tineret.
Ar mai fi de menţionat că pe podiumul de premiere au urcat şi doi sportivi originari din Ploieşti, legitimaţi la CSU Piteşti.
În primul rând, Florina Ilie – care şi-a început cariera la CS Petrolul, sub îndrumarea actualului antrenor federal Silviu Anastase – continuă să fie cea mai valoroasă înotătoare a României la stilul bras. Sportiva ajunsă la 20 de ani a câştigat toate cele trei probe de la bras (50 m, 100 m şi 200 m), stabilind, totodată, cea de-a doua performanţă a campionatului prin rezultatul de la 200 m bras (731 puncte – 2.29,33 min.), dar depăşindu-şi propriul record naţional de la 50 m bras, cu 32,09 secunde (faţă de 32,18 sec., record stabilit anul trecut).
Celălalt sportiv ploieştean care a trecut la CSU Piteşti este component al lotului naţional, Bogdan Petre, născut în 1997, format la Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti (la care nu putea continua activitatea, depăşind vârsta de 18 ani), sub îndrumarea profesoarei Graţiela Marin, cu care, însă, continuă să se antreneze şi în prezent. La Hunedoara, Petre a câştigat medalia de argint la 1500 m liber şi medaliile de bronz la 400 m mixt şi 400 m liber, atât la tineret, cât şi în ierarhia open.