Cele două echipe prahovene din Liga a III-a, Petrolistul Boldeşti şi Astra 2, au oferit singurul derbi de seniori la nivel naţional al unor echipe prahovene, faptul că două grupări de acest nivel – al diviziei C – ajung să joace cel mai important joc din Prahova spunând foarte multe despre nivelul foarte slab, la limita de jos, la care a ajuns fotbalul nostru.
Cu două strategii total diferite – “Boldeştina” mergând pe mâna jucătorilor experimentaţi, cu mult peste “media” de vârstă a acestui eşalon, în timp ce Astra 2 evoluează cu o echipă foarte tânără, în care majoritatea jucătorilor sunt născuţi între 1996 şi 1999, cele două grupări au oferit un meci alert, interesant, cu suspans şi multe faze de poartă. În ciuda timpului potrivnic (a fost foarte frig) şi a terenului extrem de greu, noroiul fiind principalul “inamic” al celor două echipe, cei prezenţi la meci au avut ce vedea – răsturnări de scor, 5 goluri şi un joc curat!

Ce începe bine se poate termina prost

Meciul de la Boldeşti a avut câteva episoade distincte, în care, pe rând, cele două echipe au trecut la cârma jocului, prima parte aparţinând gazdelor, care în prima jumătate de repriză au dominat clar, fizic şi teritorial, adversara, cele 4-5 cornere, plus câteva lovituri libere periculoase fiind parate cu bine de Nedelcovici, primul moment în care Astra 2 a arătat că… a venit la meci, fiind la şutul lui Balaure, din mijlocul careului mare, poziţie excelentă, pe lângă poartă (min. 23)! A urmat apoi o ratare “unu la unu” a lui Mihai Ene, cu portarul Nedelcovici, iar Micu a deschis scorul “în ton cu jocul”, cu o execuţie imparabilă, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri (min. 39, 1-0), mingea ştergând bara transversal înainte de a poposi în plasă!
Contrele Astrei au dat însă repede rezultate, acelaşi Balaure nemaigreşind ţinta, în prelungirile reprizei, din centrarea lui Chişi (min. 45+1, 1-1) survenind egalarea care “a schimbat starea de spirit” la pauză, “satelitul” Astrei căpătând încredere, pe fondul unei diferenţe clare de potenţă fizică, în favoarea oaspeţilor.
Debutul părţii secunde a adus ultima “zvâcnire” a Petrolistului, care a avut, din nou, câteva minute bune, perioada de dominare fiind însă mult mai scurtă ca în prima repriză, Ene anunţând golul din min. 53, cu o ratare din poziţie favorabilă, atacantul de viteză al Boldeştiului reuşind, la faza golului, să se infiltreze între fundaşii centrali adverşi, de unde l-a învins pe Nedelcovici.

Dragoş Gheorghe – schimbare decisivă

Faţa jocului s-a schimbat însă radical apoi, odată cu intrarea lui Dragoş Gheorghe, “piticul” de 17 ani al Astrei, cu o tehnică uluitoare în unele momente, reuşind să ridiculizeze în dese rânduri masiva, experimentata dar greoaia apărare a Petrolistului. Egalarea a survenit în min. 64, când Popescu a marcat la un corner, cu o reluare din 8 metri, la o minge respinsă greşit de fundaşii “Boldeştinei”, pentru ca Dragoş Gheorghe să fie la originea câtorva faze rapide de contraatac care au depăşit apărarea gazdelor. O bară, din unghi, după ce trecuse de portar (min. 68), o cursă de 30 de metri, din care a ieşit golul marcat de Alin Gheorghe (min. 70, 2-3), după un avantaj lăsat excelent de centralul Porumbel şi câteva driblinguri care au dus la înlocuirea lui Daniel Petre au conturat un final de meci în care, pe teren, a existat o singură echipă – cea antrenată de Marius Măldărăşanu.
De abia la ultima fază a meciului, Petrolistul a avut o oportunitate de a egala, lovitura liberă executată de Micu fiind însă blocată de zid, execuţia din prima repriză neputând fi repetată, scorul final rămând 3-2 pentru Astra 2, care adună 7 puncte, din 9 posibile, în ultimele trei meciuri, în timp ce, pentru Boldeşti, poziţia din clasament reprezintă o “povară” grea, cele 7 puncte făcute până acum, în tot sezonul, fiind cu mult sub aşteptări.

Absenţe în tabăra oaspeţilor

De remarcat că Astra 2 a reuşit victoria la Boldeşti chiar dacă nu a beneficiat de o serie de jucători importanţi, pe lângă Romario Moise, Mihnea Nicorescu, Marius Şumudică jr – accidentaţi, Pahonţu – căpitanul echipei, suspendat, la încălzire “căzând” şi Valentin Gheorghe – un alt jucător care cochetează cu lotul primei echipe, acesta fiind substituit cu Cioran. Au intrat însă foarte bine Ricardo Alves şi Balaure, cei doi jucători din lotul lui Marius Şumudică dând consistenţă jocului prestat de echipa “satelit”, care lasă o impresie bună, foarte bună chiar, în deplasări, unde a reuşit 11 puncte, pierzând doar jocul de debut, de la Viitorul II.
În schimb, Boldeştiul are mari probleme de calitate în lot, Marian Ilie neavând ce să aducă în plus, de pe banca de rezerve, schimbările coborând “calitatea echipei”, aproape de fiecare dată.

Petrolistul Boldeşti – Astra II: 2-3 (1-1)

Stadion: “Viorel Mateianu” – Boldeşti. Spectatori: circa 150. Au marcat: Vasile Micu (39), Mihai Ene (53) / Silviu Balure (45+1), Mircea Popescu (64), Alin Gheorghe (70)
Petrolistul: L. Dinu – D. Petre (72 C. Cotolan), D. Badea, Ionescu, M. Tudor – Puchea, Micu (cpt) – Zamfir, Tudorie, C. Mihăiţă (67 I. Ioniţă) – M. Ene. Antrenor: Marian Ilie
Astra 2: Nedelcovici – Mihăilă (46 F. Ioniţă), Vîrtej, R. Alves, Roman – Răileanu (cpt), M. Popescu – Chişi, Cioran (55 Dr. Gheorghe), Balaure – A. Gheorghe (90 Doncilă). Antrenor: Marius Măldărăşanu.
Avertismente: Ene (31), Puchea (87) / R. Alves (39), Chişi (79), Popescu (86), A. Gheorghe (90).
Au arbitrat: Valentin Porumbel (Olteniţa) – Andrei Ionuţ, Cosmin Cercel (ambi din Piatra Neamţ).
Observatori: Ciprian Iugulescu (Târgovişte), Alexandru Popa (Ploieşti).
Jucătorul meciului: Silviu Balaure.