Marian Dima

Aflaţi în “antecamera” delegărilor în Liga I, unde au prins doar câteva meciuri “de probă” în ultimii ani, arbitrii prahoveni Adrian Illyes ( central, din Ploieşti) şi Valentin Dumitru (asistent, din Gherghiţa) au avut de trecut un examen important la meciul din Cupa României dintre FCM Rm. Vâlcea şi CFR Cluj – chiar deţinătoarea trofeului!
Cei doi au fost „supervizaţi” chiar de preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), grecul Kyros Vassaras, care a fost prezent la Râmnicu Vâlcea, acolo unde CFR-ul s-a impus doar cu 1-0, la capătul unui meci în care arbitrul de centru prahovean a acordat nu mai puţin de două cartonaşe roşii oaspeţilor, pe final de joc!
Prezenţa lui Vassaras la un meci din şaisprezecimile de finală ale Cupei României poate fi considerat un lucru special. Grecul a intrat la vestiare, după partidă, pentru a discuta cu brigada de arbitri, în prezenţa unui alt nume important şi influent din CCA – sibianul Aron Huzu, cel care a fost observatorul pentru arbitri al meciului. Cum prahovenii nu au avut probleme deosebite la acest joc, care se poate spune că le-a „ieşit bine”, este de aşteptat să-i vedem, cât mai curând, devenind o prezenţă obişnuită pe scena primului eşalon.
Dumitru a bifat deja două jocuri în Liga I, în acest sezon, plus un meci din Cupa Ligii, în timp ce Illyes a trebuit să se mulţumescă doar cu două prezenţe ca „rezervă” la primul eşalon în campionatul 2016-2017.