La finalul săptămânii trecute, spectacolul gimnasticii ritmice a însufleţit Sala Polivalentă din Bucureşti, forul naţional de specialitate, condus de preşedintele Irina Deleanu, organizând în arena din Capitală Campionatele Naţionale pentru senioare şi junioare.
Printre concurente nu au lipsit nici reprezentantele Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, deşi prezenţa lor la competiţie a fost sub semnul întrebării, din cauza situaţiei existente la instituţia subordonată primăriei, cu privire la modalităţile de angajare a antrenorilor şi sportivilor, care, după mai bine de cinci luni, încă este departe de a se clarifica!
Totuşi, clubul a găsit o formulă de rezervă pentru ca secţia de gimnastică ritmică să nu rateze cea mai importantă competiţie naţională, CSM Ploieşti participând cu patru junioare: Denisa Stoian, Livia Harcan, Delia Gheorghe, Ana Toma, însoţite de antrenoarea Simona Puiu şi de coordonatoarea secţiei, Liliana Băescu (antrenor şi arbitru).
De asemenea, clubul ploieştean a mai avut o invitată în afara competiţiei, Miruna Ciocîrlan, care încă nu are vârsta pentru categoria junioarelor, pe care o va împlini anul viitor, fiind luată în vizorul federaţiei pentru lotul naţional, de aceea oficialii forului românesc au dorit să verifice nivelul la care aceasta se află.
În pofida antrenamentelor improprii performanţei efectuate în Sala „Leonard Doroftei” şi fără bani de aproape jumătate de an, reprezentantele clubului ploieştean au demonstrat, încă o dată, că talent există la secţia de gimnastică ritmică şi că CSM Ploieşti a devenit unul dintre centrele importante din România.
Junioarele ploieştene au oferit o luptă foarte strânsă pentru titlul naţional în concursul pe echipe, ratând medaliile de aur pentru o diferenţă de aproape nouă puncte. CSM Ploieşti a câştigat medaliile de argint, cu un total de 174,116 puncte, titlul naţional revenind echipei de la CSM Arad, cu 183,217 puncte, podiumul fiind completat de LPS Baia Mare, cu 160,617 puncte.
Pentru alcătuirea clasamentului, s-au luat în considerare performanţele înregistrate la individual compus, la care Denisa Stoian a fost foarte aproape de o prezenţă pe podium. Participantă la Campionatele Europene în acest an, gimnasta ploieşteană a încheiat cu un total de 67,950 puncte, ocupând locul al patrulea, în urma sportivelor Sonia Ichim (CSM Arad, 74,467 p), Alice David (CS Olimpia Bucureşti, 72,867 p) şi Denisa Mailat (CS Olimpia Bucureşti, 71,500 p).
Denisa Stoian a obţinut cea mai bună performanţă din concurs la obiectul măciuci, cu 14,667 p, a doua notă în concursul de la minge (14,733 p), al patrulea rezultat la coardă (13,950 p) şi la panglică (13,267 p), în vreme ce la cerc a avut o evoluţie departe de potenţialul său, încheind cu 11,333 p.
De asemenea, de remarcat a fost şi prestaţia celeilalte gimnaste ploieştene din lotul naţional, Livia Harcan, care a încheiat pe locul al cincilea la individual compus, cu 56,983 puncte (12,417 p – cerc, 11,850 p – minge, 11,683 p – măciuci, 11,033 p – coardă, 10,000 p – panglică). Evoluţia sa, însă, este afectată de faptul că nu se poate antrena la Ploieşti, aceasta fiind plecată în Marea Britanie, alături de părinţii săi.
Pentru echipa ploieşteană au mai punctat Delia Gheorghe, situată pe locul 13 la individual compus, cu 49,183 puncte (10,700 p – panglică, 10,183 p – cerc, 9,883 p – coardă, 9,467 p – măciuci, 8,950 p – minge), Ana Toma (doar la cerc – 8.083 p).
Ca urmare a rezultatelor, Denisa Stoian şi Livia Harcan au obţinut calificarea la Cupa României, competiţie programată pe 2 noiembrie, tot la Sala Polivalentă din Bucureşti. Totodată, acestea s-au calificat şi în finalele pe obiecte la campionatul disputat la sfârşitul săptămânii trecute.
Denisa Stoian, care a fost prezentă în finale la toate cele cinci obiecte, a obţinut patru medalii de bronz, la cerc (14,950), minge (15,150), măciuci (15,350-la două zecimi de locul I) şi panglică (12,900), în vreme ce la coardă (14,100) s-a situat pe locul patru. Livia Harcan a participat la patru obiecte, clasându-se pe locul al cincilea la coardă (12,550), cerc (11,650) şi minge (13,400) şi pe poziţia a şaptea la măciuci (10,450). De asemenea, Delia Gheorghe a fost prima rezervă la panglică.
De remarcat şi notele obţinute în afara concursului de Miruna Ciocîrlan, care a avut un punctaj de aproape 14 la cerc (13,867 p), iar la minge şi la măciuci a bifat 13,233, respectiv 13,250 puncte.