Știința Municipal Bacău – CSM Ploiești 29-34 (17-20)

Petre Apostol

Echipe:
Știința Bacău: Bobeică, Crăciunescu, Freiwald – Broască 5 goluri, Juverdianu 5, Leordean 4, Gal 3, Cotinghiu 3, Oancea 3, Ionescu 2, Dumitriu 2, Uruianu 1, Burbulea 1, Atănăsoaei, Păunescu, R. Drăgan. Antrenor: Gabriel Armanu.
CSM Ploiești: Rotaru, Ghiță – Hoinaru 12 goluri, Al. Farcaș 11, Stăncioiu 6, R. Farcaș 3, Mihoci 1, Năstase 1, Șerban, Pîslaru. Antrenor: Dragoș Dobrescu.

Echipa masculină de handbal de la CSM Ploiești a pornit în noul sezon competițional în eșalonul secund, Seria A, sâmbătă, după ce a dat peste cap programul stabilit de Federația Română de Handbal, la numai o zi distanță după ce clubul anunțase retragerea din campionat, oficialii insituției ploieștene întorcând decizia.
Astfel că echipa CSM Ploiești a fost reprimită în competiție, iar programul a revenit la formula anterioară, cum fusese stabilit după retragerea echipei CSM Cimentul Bicaz.
Problema pentru antrenorii Dragoș Dobrescu și Ion Nicolae a fost, apoi, alcătuirea lotului de jucători, în condițiile în care mulți handbaliști au plecat din cauza restanțelor salariale care trenează de cinci luni la clubul ploieștean.
Însă, tehnicienii ploieșteni au prezentat la Bacău, unde au avut de disputat primul meci al sezonului (în prima etapă având pauză), cu Știința Municipal, un lot compus din zece jucători, mulți dintre ei cu experiență în Liga Națională, eșalon din care CSM a retrogradat în sezonul precedent.
Echipa din Bacău, care a ratat promovarea după o înfrângere la limită cu HC Vaslui la turneul de baraj în sezonul trecut, pierduse primul joc al campionatului, pe terenul formației Politehnica Iași, scor 22-30 (12-14). Iar formația condusă de antrenorul Gabriel Armanu își dorea să se reabiliteze pe teren propriu.
Știința Bacău a condus ostilitățile în prima parte a meciului, însă nu a putut să se desprindă, iar CSM Ploiești a preluat conducerea, mai întâi în minutul 15, scor 7-6. Spre finalul reprizei, ploieștenii s-au distanțat, grație unei perioade foarte bune, în care au marcat de trei ori fără replică din partea gazdelor, ducând scorul la 18-14, pentru ca, la pauză, tabela să indice 20-17 în favoarea lor.
În partea secundă, CSM Ploiești s-a desprins decisiv după o serie de patru goluri consecutive, ajungând la 27-20, în minutul 44, după care ecartul s-a mărit la nouă lungimi, scor 32-23. Chiar dacă pe final ploieștenii au scăzut intensitatea ofensivă, încheind meciul fără gol în ultimele cinci minute, permițând gazdelor să reducă din diferență, CSM s-a impus cu scorul de 34-29.
Astfel, prin succesul obținut, CSM Ploiești a început campionatul direct pe locul al cincilea, chiar dacă nu a evoluat în prima etapă, în cadrul rundei de sâmbătă înregistrându-se următoarele rezultate:
CSU Târgoviște – CSM București II 23-46 (11-25) – meci arbitrat de ploieștenii Claudiu Ghesoiu și Evelin Tănăsescu
HC Buzău 2012 – CSU Danubius Galați 31-27 (13-12)
Farul Constanța – AHC Dobrogea Sud Constanța II 32-26 (13-14)
CSM Botoșani – Politehnica Iași 20-43 (12-20)
LPS Piatra Neamț și Atletico Alexandria au stat.
În clasament, primele patru echipe, CSM București II, Farul Constanța, HC Buzău 2012 și Politehnica Iași, au maximum de puncte după două jocuri disputate.