V. S.

Un bărbat dintr-o comună buzoiană a găsit o modalitate mai puţin obişnuită să-şi construiască adăpost pe perioada verii. Acesta a fost descoperit de poliţiştii locali din Ploieşti, la sfârşitul săptămânii trecute, sub unul dintre podurile care traversează pârâul Dâmbu, mai precis sub pasarela aflată la intersecţia dintre străzile Ştrandului şi Apelor.
Buzoianul îşi construise un adevărat adăpost sub podul respectiv, însă adunase şi o grămadă de gunoaie, resturi din materiale de construcţii, toate acestea fiind depozitate lângă culcuşul pe care bărbatul şi-l făcuse. În afara mirosurilor de nesuportat emanate în căldura sufocantă de gunoaiele strânse sub pod, locul devenise şi un adevărat rai pentru şobolani!
Poliţiştii locali au obligat persoana respectivă să părăsească zona, solicitându-se şi intervenţia angajaţilor SGU Ploieşti şi a operatorului de salubritate să degajeze şi să igienizeze spaţiul respectiv, locaţia urmând să fie monitorizată pentru a-l împiedica pe bărbatul fără locuinţă să revină sub pod, pentru a-şi reconstrui adăpostul improvizat.