Centrul Județean de Cultură Prahova implementează în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova, Grădinița „Castelul Piticilor”, structură a Școlii Gimnaziale „Radu și Severa Novian” din Adunați și Școala Gimnazială „B.P. Hasdeu” din Câmpina proiectul „Să fim noi păstrătorii tradițiilor”, ediția
a IV-a, 2016.
Acesta are ca principale obiective dobândirea, de către copii, a unor sentimente de dragoste şi respect pentru tradiţiile, obiceiurile şi folclorul românesc; promovarea prin cântec şi prin dans popular a frumuseţii artei populare româneşti; stimularea creativității și a expresivității în lucrări care să evidențieze tradiția și istoria locală; transmiterea experienței didactice personale prin intermediul lucrărilor științifice prezentate de profesori în cadrul simpozionului „Contribuția activităților extracurriculare la cultivarea dragostei pentru tradiția românească la elevi și preșcolari”, ce va avea loc în luna iulie 2016.
În cadrul proiectului se vor mai desfășura : concursul de creație plastică „Tradiții și obiceiuri pascale”, în perioada aprilie-mai, la Câmpina și Adunați; Festivalul – Concurs „Să fim noi păstrătorii tradițiilor”, pe 14 mai, la căminul cultural din comuna Adunați.












