Alex Călinoiu
La aproape trei ani de când au început demersurile pentru realizarea lui, drumul de acces spre Parcul Municipal Vest şi viitorul centru de excelenţă în afaceri din Ploieşti ar putea începe să prindă contur, după ce reprezentanţii Primăriei Ploieşti au depus documentele pentru obţinerea autorizaţiei de construire. Această bretea de legătură – care începe din prelungirea străzii Mărăşeşti, după calea ferată de lângă Gara de Vest, şi merge până la intrarea în parc – trebuie realizată de municipalitate până cel târziu la 30 iunie, ea reprezentând un criteriu de eligibilitate pentru cele două proiecte care se derulează în zonă din fonduri europene, respectiv Parcul Municipal şi centrul de excelenţă pentru tineri întreprinzători. Altfel spus, dacă drumul nu va fi gata până la finele lunii iunie a acestui an, atunci municipalitatea ar risca să piardă întreaga finanţare europeană primită pentru cele două obiective de investiţii.
Primele tentative pentru realizarea acestui drum au început în 2013, dar au ajuns într-un impas, în condiţiile în care o parte din terenul aferent acestei şosele a fost deţinut de o societate privată, iar demersurile privind exproprierea au durat foarte mult.
„Vineri au fost depuse documentele pentru obţinerea autorizaţiei de construire la drumul de acces de la Parcul Municipal Vest. S-au mai solicitat nişte clarificări, pe care le vom oferi cel mai probabil mâine, aşa că la finalul acestei săptămâni sau începutul săptămânii viitoare ne aşteptăm să primim autorizaţia”, ne-a declarat, ieri, viceprimarul municipiului Ploieşti, Răzvan Ursu. Acesta a precizat că, dacă lucrările încep în această lună, sunt mari şanse ca drumul să fie gata la timp, fără a fi pusă în pericol finanţarea primită până acum pentru proiectele europene din această zonă.
În prezent, prin faţa viitorului parc trece un drum de exploatare, pe alocuri pietruit, care urmează să fie extins şi asfaltat de Primăria Ploieşti.













