HC Vaslui – CSM Ploiești 27-27 (12-15)
Petre Apostol
Sala: Vaslui. Spectatori: 600.
HC Vaslui: Pralea – G. Bujor (4 goluri), Anton, M. Bujor (2), Soare (8, 2 din „7 metri”), Moldovanu (4), Barac. Au mai jucat: Stănescu – Cotinghiu (4 goluri), Hagiu (4), M. Sandu (1), Hrimiuc. Antrenor: Sandu Iacob.
CSM Ploieşti: Szopka – Tărîţă (2 goluri), R. Farcaş, Capotă (2), Zamfir (1), Dediu (5), Al. Farcaş (8, 4 din „7 metri”). Au mai evoluat: Antonaru – Turcu (6), Botezatu (1), Stăncioiu (1), Mihoci (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.
Arbitri: Ionuţ Velişcă şi Cristinel Vlad (ambii din Buzău).
Observator FRH: Viorel Ciucan (Bucureşti).
Aruncări „7 metri”: 6/4 ratate (G. Bujor, Cotinghiu, Soare, M. Bujor) – 5/1 ratată (Turcu).
Eliminări „2 minute”: 8 (Anton, M. Sandu, Cotinghiu, Hagiu, Soare, M. Bujor, Stănescu, Barac) – 8 (Dediu – 2, Capotă, Turcu, Al. Farcaş – 2, Botezatu, Mihoci).
Cartonaşe roşii: G. Bujor (54) – G. Stăncioiu (54).
Echipa masculină de handbal CSM Ploiești a arătat o altă față în jocul disputat ieri în deplasare cu HC Vaslui, în etapa a XXI-a din Liga Națională, însă minunea nu a rezistat până la final. Ca și în multe alte partide din acest sezon, formația antrenată de Dragoș Dobrescu și Ion Nicolae nu a putut să gestioneze momentele de final ale jocului, deși a controlat partida timp de aproape 50 de minute, de data aceasta într-un duel important pentru playout.
CSM Ploiești a început foarte bine, arătând ca echipa care se impunea fără probleme pe teren propriu în meciul din tur. A fost mai întâi 2-0, apoi 5-2 (min. 11). Prahovenii au menținut un ecart constant de două-trei goluri, până în minutul 23, când HC Vaslui a punctat de două ori la rând, apropiindu-se la o singură lungime.
Handbaliștii ploieșteni au replicat imediat, printr-un parțial de 4-1, majorând diferența la patru goluri, scor 13-9 (min. 26). În cele din urmă, ecartul la pauză a fost de trei goluri, scor 15-12, pentru CSM Ploiești.
Și după reluarea jocului, elevii tehnicienilor Dobrescu și Nicolae păreau în control, refăcând diferența de patru goluri, scor 16-12, 18-14, 23-19. De la 24-20 (min. 48), însă, a urmat blocajul ploieștenilor, cauzat și de soluțiile puține de pe bancă ale echipei prahovene.
HC Vaslui a întors soarta meciului, prin cinci goluri consecutive, CSM Ploiești blocându-se în atac, iar gazdele conduceau pentru prima dată, în minutul 58, scor 25-24. După 10 minute, ploieștenii au reușit, în sfârșit să marcheze, egalând.
Echipa din Vaslui s-a aflat în frunte, pe final, iar în ultimele secunde CSM Ploiești a reușit să obțină o remiză, in-extremis, scor 27-27, salvând pe jumătate un meci pe care l-a avut la îndemână, un scenariu mult prea obișnuit pentru formația prahoveană în primul sezon de la revenirea în Liga Națională.















