Jorge Lorenzo a câştigat Marele Premiu al Cehiei la MotoGP

Pilotul spaniol al echipei Yamaha, Jorge Lorenzo, a câştigat Marele Premiu al Cehiei la MotoGP disputat, duminică, pe circuitul de la Brno, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, informează site-ul oficial al competiţiei. Lorenzo i-a devansat pe compatriotul său Marc Marquez (Honda) şi pe italianul Valentino Rossi (Yamaha). În clasamentul general conduce Jorge Lorenzo, cu 211 puncte, urmat de Valentino Rossi, tot cu 211 puncte, şi de Marc Marquez, cu 159 de puncte.

Debut cu dreptul pentru fiul lui Schumacher

Michael Schumacher este în recuperare după gravul accident din decembrie 2013, dar primeşte şi veşti bune. Mick Schumacher, fiul septuplului campion mondial de Formula 1, a debutat cu dreptul la Nurburgring, în Campionatul de Formula 4. În vârstă de 16 ani, a concurat în faţa mamei sale, Corina, şi a surorii sale, Gina, prezente pentru prima oară pe circuitele automobilistice, precum şi a unchiului său Ralf Schumacher, fost pilot de Formula 1. Schumacher jr. s-a clasat între primii 10, apoi a obţinut al doilea loc pe grila de start în a treia cursă. Mick Schumacher, care pilotează pentru echipa olandeză Van Amersfoort Racing, ocupă locul 13 în clasamentul piloţilor.