Ana M.
La Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești, viitorul rector va fi desemnat prin vot universal, direct și secret al tuturor cadrelor didactice și de cercetare titulare din cadrul Universității și al reprezentanților studenților din Senatul Universitar și din consiliile facultăților. Aceasta este varianta votată de majoritatea reprezentanților comunității academice la referendumul privind modalitatea de desemnare a rectorului organizat pe 2 iulie la UPG.
Participanţii au avut de ales între două modalități de desemnare a rectorului: vot universal și concurs public, pe baza unei metodologii aprobate de Senatul Universitar ce va fi ales în cursul anului universitar următor. Au existat 188 de voturi valabil exprimate, dintre care 147 – pentru vot universal, iar 41 pentru concursul public, după cum ne-a precizat prorectorul UPG Cristian Marinoiu.
La referendum au avut drept de vot toate cadrele didactice şi cercetătorii titulari ai universităţii, studenţii membri ai senatului universitar şi ai consiliilor structurilor academice. Metodologia-cadru elaborată de Ministerul Educatiei stipulează că „Referendumul se organizează la fiecare 4 ani de către instituția de învățământ superior, cu minimum 6 luni înainte de desemnare, cu excepția instituțiilor de învățământ superior particular și confesional la care referendumul se organizează în funcție de durata mandatului rectorului”.















