Alex Călinoiu
Aflat într-o situaţie financiară delicată, clubul de fotbal Petrolul Ploieşti a anunţat că nu va mai reuşi să suporte mai mult de şase luni actuala valoare a chiriei pentru arena „Ilie Oană”, oficialii clubului avertizând că, dacă administraţia locală nu va reduce suma, echipa fanion va fi nevoită să evolueze pe alt stadion.
Viceprimarul Ploieştiului, Raul Petrescu, a dezvăluit că a avut ieri o întâlnire cu reprezentanţii clubului de fotbal, pe tema chiriei practicate în prezent. În viziunea edilului, varianta salvatoare ar fi trecerea arenei din administrarea societăţii Servicii de Gospodărire Urbană în administrarea Clubului Sportiv Municipal, ceea ce ar permite şi o scădere a tarifului de închiriere.
„Am avut o întâlnire cu Dan Dorobeţ şi Iuliano Ene (n.r. directorul sportiv al clubului Petrolul, respectiv directorul de marketing). Reprezentanţii clubului au venit cu o propunere de diminuare a chiriei sau de modificare a modalităţii de tarifare, care să ţină cont de numărul de ore închiriate, pentru că la acest moment ei plătesc o taxă fixă per eveniment. Dacă nu, există riscul ca în maximum şase luni să închidă porţile şi să meargă pe un alt stadion. Cred că ar fi o ruşine ca microbiştii ploieşteni să nu mai poată vedea echipa favorită pe «Ilie Oană». Vom analiza la nivelul Consiliului Local posibilitatea diminuării valorii chiriei şi totodată varianta trecerii de la SGU la CSM, ştiut fiind faptul că pentru SGU administrarea stadionului nu a fost o activitate rentabilă. În opinia mea, cei care au stabilit acest tarif au fost într-o totală eroare”, ne-a declarat, ieri, viceprimarul municipiului Ploieşti, Raul Petrescu.
Discuţiile vin în condiţiile în care oficialii clubului s-au plâns în repetate rânduri, în ultimele luni că plătesc 13.500 de euro pe eveniment, în timp ce alte echipe din ţară aflate în situaţii asemănătoare achită o chirie aproape la jumătate. De altfel, directorul de marketing al grupării de primă ligă, Iuliano Ene, s-a adresat consilierilor locali la una dintre şedinţele recente, motivând că Universitatea Cluj a închiriat Cluj Arena cu 7.000 de euro, în condiţiile în care stadionul respectiv are un număr de locuri aproape dublu faţă de „Ilie Oană” şi le permite clujenilor, în teorie, să obţină venituri mult mai mari din vânzarea biletelor şi aa bonamentelor.
În opinia autorităţilor ploieştene, stadionul ar trebui luat de la Servicii de Gospodărire Urbană – societate deţinută integral de municipalitate – şi mutat fie la Clubul Sportiv, fie la o altă structură a Primăriei, propunere bazată pe faptul că SGU, având calitatea de societate comercială, e obligată să achite impozite pe clădire şi teren, care trebuie amortizae din chirie. Practic, eliminând aceste costuri, autorităţile ar putea şi să scadă valoare chiriei, după cum au explicat reprezentanţii Primăriei Ploieşti.














