Politicienii, atenţionaţi de preşedintele ÎCCJ

Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, Livia Stanciu, a transmis Executivului și Legislativului să înțeleagă faptul că eșecurile politice nu se acoperă prin aruncarea anatemei asupra Justiției.
“Politicienii au depășit limitele admisibile în discursurile lor politice, iar de foarte multe ori, în afirmațiile lansate în spațiul public au decredibilizat justiția și magistrații. Ceea ce este mai grav e că, uneori, unii dintre ei au încercat să acrediteze ideea implicării politicului în justiție sau că justiția ar fi influențată politic. Noi toți, indiferent că suntem reprezentanți ai puterii judecătoreşti, executive sau legislative, trebuie să înțelegem că separația și echilibrul puterilor în stat nu înseamnă antagonismul, ci, dimpotrivă, înseamnă că toți reprezentanții celor trei puteri trebuie să înțeleagă că binele public implică o activitate concertată”, a precizat preşedintele ÎCCJ.

Oaspeți străini în „Sala pașilor pierduți”

Curtea de Apel București a primit vizita unui grup de 10 magistrați din Republica Moldova, reprezentanţi ai instanţelor de la toate gradele de jurisdicţie, și a unor reprezentanţi ai sistemului judiciar din Palestina, delegație condusă de președintele Curţii Supreme din Palestina.
Oaspeții au beneficiat de o prezentare a activităţii Curţii de Apel Bucureşti, precum și de vizitarea expoziţiei Palatului de Justiţie, situată în ”Sala paşilor pierduţi” din sediul instanței.
În cadrul vizitei, au fost abordate teme precum structura şi modul de organizare a sistemului judiciar din România, competenţele instanţelor din România, problematici care privesc cariera magistratului, modalitatea de desfăşurare a şedinţelor de judecată, impactul noilor coduri asupra specializării judecătorilor.

Program de investiții în sediile instanțelor de judecată

Ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, a spus că în ultima ședință de Guvern a fost aprobată demararea unui program național de investiții în sediile de instanțe din capitalele de județ.
“Am demarat un program național de investiții în sediile de instanțe în capitalele de județ. Este un proiect care se va întinde, cel mai probabil, pe șapte ani, începând cu 2015. Am vrut să văd direct unde este cu adevărat nevoie și unde lucrurile sunt într-o matcă firească. Astfel, am constatat că 27 din 41 de instanţe au nevoie de investiții, sedii noi ori reparații capitale, ceea ce înseamnă destul de mult”, a precizat, în acest context, ministrul Cazanciuc .