C. Dumitru

De la începutul anului şi până acum, au fost radiate, la nivel naţional, 57.290 de societăţi comerciale, cu 2.091 de firme mai puţin comparativ cu perioada similară a anului anterior (- 3,5 la sută). Într-un clasament naţional, primele trei locuri au fost ocupate de către municipiul Bucureşti (cu 7.624 de societăţi comerciale care şi-au încetat definitiv activitatea), urmat de judeţele Iaşi (2.510 firme) şi Bihor (2.428 firme).
În judeţul nostru, 2.237 de întreprinzători au solicitat– în 10 luni ale anului în curs – radierea firmelor pe care le administrează din evidenţele Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Prahova. Comparativ cu perioada similară din anul anterior, a crescut cu 93 numărul acestor cereri (+4,3 la sută). Din câte aveam să constatăm, o tendinţă asemănătoare de creştere a fost înregistrată şi la nivelul altor 14 judeţe, precum Teleorman (+37,5 la sută), Gorj (+24 la sută), Bihor (+21,2 la sută), Mehedinţi (+20,7 la sută) sau Alba (+17,4 la sută).
Conform statisticii Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cele mai multe societăţi comerciale care au fost radiate, de la începutul anului, au activat în sectorul comerţului cu ridicata şi cu amănuntul, industria prelucrătoare,
construcţii industriale şi civile, hoteluri şi restaurante, transport şi depozitare materii prime şi produse finite.
Administratorul (sau, după caz, administratorii) unei firme intenţionează radierea acesteia din diverse motive: nu şi-au majorat capitalul social şi, prin urmare, n-au mai putut face faţă cheltuielilor curente; din cauza lipsei de activitate sau a comenzilor; ca urmare a neînţelegerii dintre asociaţi ş.a. Cel mai lesne de desfiinţat sunt firmele cu regimul juridic de tip „societate cu răspundere limitată”- SRL. În principiu, procesul presupune două faze: cea de dizolvare şi cea de radiere din evidenţele Registrului Comerţului. În eventualitatea în care, în cazul unei firme cu mai mulţi asociaţi, aceştia nu se înţeleg cu privire la împărţirea bunurilor, atunci legea prevede că este nevoie să se apeleze la un lichidator autorizat.