Energia Tg. Jiu-CSU Asesoft Ploiești 76-79 d.p. (38-37; 72-72)

Energia: Watson, Troupe, Darby Jr., Kremen, Turner II

CSU Asesoft: Szijarto, Burlacu, Brown, Lee, Flowers

CSU Asesoft Ploiești a demonstrat ceea ce înseamnă sufletul de campion, în duelul european de la Târgu Jiu, împotriva Energiei, în etapa a VI-a a Diviziei A.

Cu moralul ridicat după succesul categoric înregistrat la debutul în Eurochallenge, Energia a neutralizat jocul campionilor, sosiți în Oltenia, de asemenea, în urma unei victorii importante în EuroCup.

Darby, Watson și Milosevic au condus gazdele spre un prim sfert de vis împotriva campioanei, adjudecat cu scorul de 26-12, după ce au avut și 16 puncte avans, doar Brown, Lee și Szijarto evitând un deznodământ și mai usturător.

După dușul rece din debutul partidei, campionii au readus aminte de ce se află cu un pas în Top 32 în EuroCup, Runkauskas (de două ori la rând), Labovic, Flowers și Brown electrocutând de la distanță defensiva gazdă. Iar, cu un parțial de 15-4, CSU Asesoft a intrat la vestiare cu un deficit de un singur punct.

În sfertul trei, Energia a făcut, din nou, KO defensiva campionilor, prin Watson, în special, Kremen și Darby, distanțându-se la 12 puncte. Dar, Burlacu – la revenirea pe teren după aproape o lună de pauză, cauzată de operația de menisc – i-a adus pe ploieșteni la opt puncte în urmă înaintea ultimului sfert din timpul regulamentar, prin două coșuri reușite la rând, inclusiv unul din spatele semicercului.

Ultimul act a stat sub semnul echilibrului în prima parte a sa, Energia menținând o diferență de 8-9 puncte până cu 3 minute și jumătate înainte de final. Brown, Lee, Labovic și Flowers au condus revenirea campionilor, care au fost de neoprit, CSU Asesoft reușind un parțial de 14-1, care a adus echipa ploieșteană în avantaj pentru prima dată, cu 5 secunde rămase din timpul regulamentar.

Faultul lui Runkauskas a oferit gazdelor două aruncări libere cu o secundă înainte de sfârșitul celor 40 de minute, care au fost transformate de Darby, trimițând meciul în prelungiri.

Campionii au condus ostilitățile în prelungiri, Dee Brown, care a jucat toate cele 45 de minute ale partidei, fiind decisiv în succesul campionilor, cu scorul de 79-76.

Statistică:

Scorul pe sferturi: 26-12, 12-25, 22-15, 12-20 / 4-7

CSU Asesoft: Brown (23p, 3 rec, 7pd, 2 mc, 1 cap, 3x3p), Lee (12p, 3 rec), Runkauskas (12p, 4 rec, 2 pd, 2 mc, 2x3p), Flowers (10p, 4 rec, 3pd, 6 mc, 2x3p), Labovic (10p, 7 rec, 2x3p), Burlacu (6p, 2 rec, 1x3p), Szijarto (6p, 3 rec), Cooper (3 rec, 1 cap).

Echipa: 2p – 47%, 3p – 38%, FT – 79% (19/24), 37 rec (12 of), 13 pd, 24 mp, 12 mc, 2 cap.

Energia: Darby Jr. (19p, 4 rec, 4 pd, 4x3p), Kremen (17p, 1x3p), Watson (13p, 5 pd, 3 mc, 1x3p), Karpelesz (9p, 6 rec, 2 pd, 7 mc), Milosevic (8p, 8 rec, 3 mc), Troupe (6p, 2 rec, 2pd, 2x3p), Turner (2p, 6 rec, 2 pd, 2 mc, 5 gp), Ștefan (2p)