Ce putem face pentru stoparea prospectiunilor in vederea despistarii gazelor in comuna Iordacheanu ?
,,Sunt din comuna Iordăcheanu şi mă adresez dumneavoastră pentru că în România doar presa poate să mai facă lumină şi să spună adevărul despre problemele grave care se întâmplă şi pe care autorităţile le tratează cu multă superficialitate. În speţă, este vorba despre prospecţiunile seismice care se fac pe raza comunei Iordăcheanu, despre care nimeni nu a fost informat, nimeni nu spune nimic, iar atunci când oamenii din satul învecinat s-au revoltat şi au mers la primar, acesta a spus că nu poate să facă nimic, deşi prospecţiunile s-au început cu acordul autorităţilor locale. De asemenea, localnicii din satul Nisipoasa – sat ce aparţine comunei Plopu – se plâng că în pădure au rămas găuri mari în urma detonărilor făcute, dar se tem să reacţioneze din cauza firmei de securitate care a împânzit satele şi a băgat teroarea în oameni.
Ce putem face pentru stoparea acestor prospecţiuni pentru că suntem conştienţi că dacă străinii ne vor distruge pământul nostru, generaţiile viitoare nu au nicio şansă la o viaţă sănătoasă.’’
Gheorghe I., comuna Iordăcheanu
* * *
În problema semnalată de dumneavoastră, am stat de vorbă cu Ion Poiană, primarul comunei Iordăcheanu, care ne-a precizat următoarele: ,,Firma Prospecţiuni are contract cu Petromul pentru a realiza în mai multe localităţi din Prahova prospecţiuni în vederea depistării petrolului sau a gazelor. Firma respectivă are toate avizele, documentele necesare din partea instituţiilor Guvernului fără să fie nevoie de vreo hotărâre de consiliu local pentru a demara manevrele de prospecţiuni pe domeniul public. În ceea ce priveşte domeniul privat, firma cere acordul proprietarilor şi, dacă aceştia îl dau, atunci încheie un contract prin care îi despăgubeşte pentru daunele produse, iar sumele variază de la caz la caz. Prin urmare, fiecare proprietar are dreptul să refuze sau nu intervenţia pe propriul teren. Noi, primarii, am fost chemaţi la prefectură pentru a fi informaţi despre aceasta şi despre metoda utilizată – detonare şi vibrare controlată – despre care ni s-a precizat că este sigură şi nu afectează în niciun fel mediul. De altfel, de zece zile au început prospecţiunile şi în comuna noastră, în zona de pădure (2000 de hectare) şi până acum nu ştiu să fi fost vreo problemă sau vreo reclamaţie din partea cuiva. Persoanele care nu au ştiut despre ce e vorba au venit la primărie şi le-am explicat“.
___________________
Dragi cititori, acest spaţiu de pagină vă aparţine. Aici îşi vor găsi loc punctele dumneavoastră de vedere în legătură cu ceea ce vă frământă, vă nemulţumeşte, vă îngrijorează, aţi dori schimbat sau credeţi că merită apreciat.














