Krasny Oktyabr – CSU Asesoft 75-81 (36-43)

Bogdan Chitic

Krasny Oktyabr: Kane, Kennedy, Ponkrashov, Cuthbert, Cousin
CSU Asesoft: Brown, Runkauskas, Flowers, Labovic, Lee
La fix un an de la victoria istorică împotriva lui Khimki, CSU Asesoft a detonat o altă bombă pe tărâm rusesc. Împotriva lui Krasny Oktyabr, a unui public acid, dar „zgribulit” de tracul debutului într-o asemenea competiție, dar și a unui arbitraj care le-a oferit gazdelor procente seriose de încredere, ploieștenii au scris o nouă pagină de istorie. Regi pentru o seară în Palatul Sporturilor din Volgograd, campionii trebuie să rămână însă cu picioarele pe pământ și să confirme startul bun, etapa viitoare, printr-o victorie în fața mult mai titratei Lietuvos Rytas. Având în minte scenariul meciului de debut din sezonul trecut al EuroCup, cel de la Moscova, împotriva lui Khimki, băieții lui Arnautovic i-au „luat pe sus” pe ruși încă din primele minute. Chimia excelentă dintre Brown și Lee a furnizat puncte ușoare pe tabelă, scor 2-11 (min. 4), dar antrenorul gazdelor, Berestnyev, nu a solicitat „time-out”, lăsându-și elevii să se zbată de unii singuri, fără niciun ajutor de pe bancă. Fără președintele-jucător Dmitry Gerasimenko pe teren, Krasny Oktyabr a revenit grație deciziilor de moment ale celor 3 „K” din echipă, americanii Kane, Kennedy și King luând prin surprindere defensiva ploieștenilor, atât la interior, cât și din spatele semicercului, pentru 20-23, la finalul primului sfert. A fost momentul în care Arnautovic l-ar aruncat în luptă pe Mohammed, pentru a oferi apărării mai multă elasticitate, iar atacului mai mult dinamism. Iar MVP-ul ultimelor două finale de play-off i-a răspuns așa cum știe mai bine, cu un presing agresiv, intercepții, recuperări ofensive și un joc în relație „unu la unu” care l-a făcut „invidios” până și pe Brown, scor 36-43, la pauza meciului. Deși nu au înscris din acțiune în primele 3 minute de la reluare, „alb-albaștrii” au rămas la conducere datorită unei apărări care a funcționat la parametri maximi. Ba mai mult, reușitele din spatele semicercului semnate de Labovic și Flowers, venite pe finalul sfertului 3, au distanțat campioana pe tabelă, scor 43-56 (min 27), iar
Berestnyev nu a mai suportat umilința și și-a băgat elevii în ședință. Ușor depășit de situație în apărare, unde i-a permis lui Kennedy două finalizări simple, Labovic s-a revanșat în plan ofensiv, sârbul înscriind cu lejeritate de la distanță și „invitându-l” pe Runkauskas să-i urmeze exemplul. Lituanianul s-a conformat, pentru 49-62 (min 29), iar CSU Asesoft lua prima opțiune pentru victorie. „Zguduiți” serios de vulcanicul
Berestnyev, rușii au început secvența decisivă convinși că pot întoarce rezultatul.
Kennedy și Cuthbert au electrocutat apărarea campioanei prin pătrunderi în forță, scor 65-68 (min.33) și Arnautovic s-a văzut nevoit să schimbe registrul tactic. L-a introdus pe Pelekanos, mizând pe experiența grecului în astfel de momente, și l-a repoziționat pe Runkauskas pe poziția 2, pentru a-i oferi mână liberă lui Brown. Presiunea finalului de partidă a căzut însă pe umerii… arbitrilor, care au gândit situațiile „50-50” în favoarea gazdelor, iar Krasny Oktyabr se apropia la o singură posesie înaintea ultimelor două minute. Brown și Runkauskas nu au fost, însă, de acord cu regimul impus de gazde și au declanșat „revoluția” la Volgograd, trimițându-i pe ruși la culcare. Un coșmar pentru „Octombrie Roşu”, o nouă minune marca CSU Asesoft, iar elevii lui Arnautovic pot da frâu liber imaginației.