Ieri, în jurul orei 09.30, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție, împreună cu un jandarm din cadrul Grupării de Jandarmi „Matei Basarab ”Ploiești, în timp ce se aflau în exercitarea activităților de serviciu în zona Gării de Nord, s-au sesizat din oficiu, cu privire la faptul că o persoană sustrage produse petroliere, dintr-un vagon cisternă.
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că bărbatul, în timp ce își desfășura activitatea în punctul de lucru Postul nr. 1 Macaze al Stației C.F.R. Ploiești Nord, folosind două recipiente de plastic cu volumul de 15 litri fiecare, și profitând de faptul că vagonul cisternă nu avea aplicat sigiliu la vana de evacuare, ar fi sustras cantitatea de 30 de litri de produs petrolier.
La vederea polițiștilor, bărbatul ar fi vărsat produsul petrolier sustras.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, faptă prev. și ped. de art. 228, alin.1- 229, alin. 3, lit. „a” din Codul Penal, cercetările fiind continuate de polițiști, în vederea documentării întregii activități infracționale.