N. Dumitrescu
Având în vedere că pe data de 2 noiembrie a fost fixat primul tur al alegerilor la Preşedinţia României, Autoritatea Electorală Permanentă a publicat pe site-ul propriu, în vederea consultării cetăţenilor, unul dintre documentele necesare lansării în cursa prezidenţială – modelul cererii de înregistrare a candidaturii. Totodată, s-au mai dat publicității și modelul declaraţiei de acceptare a candidaturii şi a declaraţiei de renunţare la candidatură care vor fi folosite la alegerile prezidenţiale.
Conform modelului documentului, cererea de înregistrare a candidaturii va cuprinde informaţii despre prenumele şi numele candidatului, localitatea şi judeţul naşterii, adresa înscrisă în actul de identitate, tipul ultimelor studii absolvite (medii, superioare de scurtă sau lungă durată), ocupaţia (se trece activitatea desfăşurată la momentul efectuării declaraţiei), profesia ( conform studiilor absolvite). Nu în ultimul rând, pentru valabilitate, documentul va trebui să fie semnat de către conducerea partidului, a organizaţiei cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, a alianţei politice sau a alianţei electorale ori de către conducerile acestora sau, după caz, de către candidatul independent. Conform Programului calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare pentru alegerea preşedintelui României în anul 2014 – care a fost publicat şi în Monitorul Oficial, la data de 23 septembrie (cu 40 de zile înainte de ziua alegerilor) – este cea fixată pentru depunerea candidaturilor, în scris, la Biroul Electoral Central din Bucureşti. Documentele se depun de către partidele politice, alianţele politice, alianţele electorale, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale sau de către candidaţii independenţi. Totodată, data de 28 septembrie este fixată atât pentru rămânerea definitivă a candidaturii, cât şi a semnelor electorale. Îşi vor putea depune candidatura pentru funcţia de preşedinte cetăţenii români în vârstă de cel puţin 35 de ani care au strâns cel puţin 200.000 de semnături de la persoanele cu drept de vot.
Reamintim că, la alegerile precedente, din anul 2009, primul tur de scrutin a avut loc pe data de 22 noiembrie, iar turul doi – pe 6 decembrie, în cursă înscriindu-se 12 candidaţi, dintre care trei au fost independenţi. În al doilea tur de scrutin s-au calificat Mircea Geoană (PSD) şi preşedintele în exerciţiu Traian Băsescu, acesta din urmă câştigând un nou mandat.














