Fortuna Poiana Câmpina – Chindia Târgovişte 2-0 (0-0)

Cristi Damian

Stadion: ”Fortuna”, Poiana Câmpina. Spectatori: circa 1200. A marcat: Chipirliu (54, 90+1-penalti)/-.
Fortuna: R: Zegheru – D. Cristescu (73 I. Jugaru), M. Marin (cpt), B. Şandru, G. Damian – B. Minciună, B. Barbu – V. Munteanu (87 Crosman), Al. Buhuşi (46 A. Antohi), B. Chipirliu – M. Camara (28 B. Năstase). Antrenor: Florin Stăncioiu.
Chindia: A. Popescu – D. Pătru, Vătafu, Ispas, C. Dinu (87 Căldăraru) – Honciu (cpt), C. Anton – G. Voicu (58 M. Dobrescu), Văduva, Cherchez (68 A. Roman) (80 G. Ghiţă) – S. Bucă. Antrenor: Silviu Dumitrescu.
Cartonaşe galbene: Cristescu (6), Buhuşi (21), Barbu (60), V. Munteanu (87), Minciună (90+3), Zegheru (90+5)/Ispas (49), Anton (80), A. Popescu (90+3).
Eliminare: -/(Vătafu 90).
Arbitri: Alexandru Tudor – Valentin Avram, Florin Ungureanu (toţi, din Bucureşti). Observatori FRF: Aurelian Simion (Piteşti), Mihai Basarab (Slobozia). Supervizor: George Ionescu (Bucureşti)
Jucătorul meciului: Bogdan Chipirliu (Fortuna).

În proporție destul de mare, Fortuna Poiana Câmpina și-a asigurat prezența în viitoarea stagiune de Liga a II-a. Trupa finanțată de Radu Călin a reușit să remonteze ecartul față de Chindia Târgoviște, în urma celor două jocuri din play-off. După ce, în partida tur, s-au impus cu scorul de 2-1, prahovenii au reușit un nou succes, în meciul de vineri după amiaza impunându-se cu 2-0. Prima repriză s-a caracterizat prin prudență, doar oaspetele Văduva ”a dezmorțit” numeroasa asistență, dar reflexul portarului Radu Zegheru a făcut ca tabela de marcaj să rămână imaculată (minutul 39). Mai trebuie spus și faptul că jucătorul grupării Fortuna M. Camara s-a accidentat destul de grav, la genunchi, campionatul fiind încheiat pentru el.
Startul reprizei secunde a avut în prim plan aceeași jucători (51), pentru ca deschiderea scorului să se producă trei minute mai târziu, atunci când Chipirliu a reluat în plasă o minge venită din stâlpul din stânga lui Popescu, balonul fiind trimis de Năstase. Se putea face 2-0 câteva minute mai târziu, dar Munteanu nu a găsit soluția ideală, pentru ca din acest moment vizitatorii antrenați de Silviu Dumitrescu să iasă mai mult la atac. Bucă (61) şi Cherchez (67) au fost cei mai periculoși oameni ai oaspeților, dar fără să modifice tabela de marcaj. Finalul partidei ”a făcut toți banii”, în sensul că Năstase (82) şi B. Barbu (89) au fost aproape de majorarea scorului, iar în prelungirile partidei același Chipirliu a izbutit dubla, reușita sa venind din dreptul punctului cu var, centralul FIFA Alexandru Tudor eliminându-l pe Vătavu.
2-0 pentru Fortuna, care astfel a luat o opțiune serioasă în lupta pentru promovare, deziderat care poate fi atins numai dacă va câștiga toate jocurile rămase.
Declarații după joc:
Silviu Dumitrescu, antrenor Chindia: ”Ne-am bătut singuri. Fortuna mai are meciuri grele, promovarea încă se joacă, dar Fortuna are prima şansă. Schimbările efectuate nu ne-au ajutat. Dacă ratăm promovarea eu sunt principalul vinovat şi voi demisiona”.
Florin Stăncioiu, antrenor Fortuna: ” Mă aşteptam la un joc greu, dar ştiam că avem echipă mai bună şi vom învinge, mai ales că am câştigat de două ori în faţa acestei echipe în play-off. În prima repriză am jucat timoraţi, dar după deschiderea scorului nu s-a mai pus problema câştigătoarei. În momentul acesta avem 51% şanse de promovare, dar mai avem trei meciuri foarte grele, pentru că adversarele se mobilizează în faţa noastră”.
Virgil Munteanu, preşedinte Fortuna: ”Am întâlnit o echipă redutabilă, dar băieţii au reuşit să se mobilizeze şi am obţinut o victorie extrem de importantă. Cred că elementele care ne-au adus victoria au fost faptul că suntem un grup unit, meritul aici fiind al antrenorului Stăncioiu, dar şi determinarea jucătorilor”.