Senatorii Andrei Volosevici şi Mihai Rogojan şi-au citit, luni, în plen, demisiile din Partidul Democrat Liberal, ei anunţând că vor activa ca parlamentari independenţi.
Senatorii PDL şi-au depus demisiile scrise la plenul Senatului. În prima parte a şedinţei ei au absentat, astfel încât aceste demisii nu au putut fi validate. După pauză, preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a anunţat că se revine la subiect şi că ambii senatori sunt prezenţi pentru a-şi susţine demisiile. Andrei Volosevici şi Mihai Rogojan au declarat în plen că demisionează din PDL şi că vor activa ca şi senatori independenţi.
Deputatul Elena Udrea a declarat, luni, după ce şi-a anunţat în plen trecerea de la PDL la PMP, împreună cu mai mulţi deputaţi, că aceştia nu pot forma un grup parlamentar, conform Regulamentului Camerei, dar vor acţiona ca un grup, nefiind interesaţi de avantaje, de maşini şi secretare. „Vom acţiona de acum încolo ca un grup parlamentar de opoziţie, chiar dacă statutar nu se mai pot constitui grupuri parlamentare, nu suntem în PMP pentru funcţii, maşini, pentru secretare, nu ne interesează avantajele care se pot oferi prin statut grupurilor parlamentare, ci să susţinem coerent cu o voce puternică nemulţumirile cetăţenilor”, a afirmat Elena Udrea. Ea a arătat că grupul PMP a decis să iniţieze, chiar de ieri, depunerea a două moţiuni simple împotriva miniştrilor Apărării şi Transporturilor, vinovaţi de consecinţele tragediei accidentului aviatic din Apuseni.
„Demisia o cerem pe bază de argumente, pe raportul Guvernului”, a adăugat Udrea, arătând că va apela şi la parlamentarii PDL pentru a semna această moţiune. Ea a spus că nu vrea să facă o opoziţie în interiorul opoziţiei, ci să aibă un demers de unitate a opoziţiei, care trebuie să lucreze împreună. Udrea şi-a exprimat speranţa ca toţi colegii din opoziţie – PDL, PP-DD, FC, PNŢCD- să semneze acest demers. Ea a mai spus că PMP nu are ca scop racolarea de parlamentari, ci doar de aleşi care gândesc la fel precum cei din PMP. Udrea a mai spus că sunt foarte mulţi aleşi locali care doresc să vină alături de PMP. Ea a mai spus că nu a apucat să vorbească până acum cu preşedintele Traian Băsescu.