Petrolul a jucat, aseară, primul amical din al doilea turneu de pregătire, adversara ploieştenilor fiind echipa Chornomorets Odessa, participantă în play-off-ul Europa League. Scorul partidei a fost 1-0 pentru ucraineni. În prima repriză, elevii lui Cosmin Contra au pasat doar în propria jumătate de teren. Chiar dacă au avut un debut bun de meci, prin şutul expediat de Morar (min. 4), ”petroliştii” au scăzut în joc, astfel că ucrainenii au devenit mai periculoşi în faţa porţii. Antonov (10) şi Rebenok (20) au semănat panică în careul lui Pecanha, replica venind de la Mutu, dar lovitura decarului petrolist a trecut pe lângă poartă (24). Finalul primei reprize a aparţinut jucătorilor adverşi, brazilianul Matos (37 – gol anulat pe motiv de offsaid) şi internaţionalul Ucrainei, Gai (39 – din poziţie de unu la unu cu Pecanha nu l-a putut învinge pe ”găzar”), au fost aproape de a modifica tabela de marcaj, prima parte terminându-se la egalitate, 0-0. După pauză, ucrainenii au punctat prin Antonov (min. 59, 0-1 din penalty), după un fault făcut de “achiziţia” Gerson, iar Morar a văzut două galbene, fiind eliminat “cu drept de înlocuire”, Chiriţă jr. intrând în locul său. Ultima mare ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Gai, blocat de Bornescu (min. 85, tot după o gafă a apărării), scorul final rămânând 1-0 pentru Chornomorets, Mutu trimiţând singurul şut periculos pe spaţiul porţii, pentru Petrolul, în ultimele secvenţe ale partidei.
Petrolul a intrat în formula: Pecanha – Achim, Hoban, Manasse, Guilherme – Romario, De Lucas – Priso, Mutu, Morar – Camara, iar pe parcurs au intrat Bornescu – Alcenat, Geraldo, Mustivar, Gerson, Zicu, Chiriţă. Cernomoreţ a “răspuns” cu: Bezotosny – Zubeyko, Fontanello, Berger, Santana – Kovalchuk, Rebenok – Arzhanov, Matos, Gai – Antonov.

Petrolul joacă acasă pe 3 martie

Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat programul primelor meciuri din “mini-returul” Ligii I, Petrolul urmând să debuteze oficial în 2014 duminică 23 februarie, la Braşov, unde va întâlni pe FC Braşov. Apoi, primul meci pe teren propriu din acest an va fi luni, 3 martie, de la ora 19,30, când pe “Ilie Oană” va veni Oţelul Galaţi.