De curând, în Capitală, sub organizarea Asociaţiei Municipale de Handbal Bucureşti, a avut loc Cupa Copilului la minihandbal, competiţie la care a participat şi formaţia Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, pregătită de antrenorii Gheorghe Puia şi Sorin Lăcătuş.
În total, au fost prezente zece echipe, formaţia prahoveană fiind repartizată în grupa A, alături de CSŞ Călăraşi şi CS Baloteşti. S-au jucat două reprize a câte zece minute. Micuţii handbalişti ploieşteni şi-au surclasat adversarii în grupa preliminară, câştigând cu CSŞ Călăraşi, scor 11-0, şi cu CS Baloteşti, scor 16-5.
În semifinale, CSM Ploieşti a întâlnit învingătoarea grupei B, CSŞ 2 Chiţulescu, pe care a învins-o în urma unui meci echilibrat, cu scorul de 12-10.
Gruparea ploieşteană şi-a adjudecat, apoi, marele trofeu, după ce s-a impus în finala disputată împotriva formaţiei CTM Bucureşti, cu scorul de 8-2.

Detalii, în ediţia de mâine a ziarului Prahova.