Zeița Fortuna le-a zâmbit cu porția campionilor de la CSU Asesoft, la tragerea la sorți a grupelor EuroCup. „Se putea mai bine, dar, în același timp, existau și variante mai rele”, a fost prima reacție a antrenorului Vladimir Arnautovic, la puțin timp după stabilirea tabloului principal.

Să întocmești o listă cu echipe abordabile în EuroCup pare sinonim cu „a căuta acul în carul cu fân”. Asta mai ales când te regăsești în ultima urnă valorică la tragerea la sorți, iar deasupra ta se află formații cu bugete uriașe, sponsorizate de companii gigantice în special în industria petrolului. Pornind de la aceste coordonate, și fără a putea aplica nicio regulă învățată în matematica de gimnaziu, stai și aștepți produsul finit.
Khimki Moscova – formație obișnuită cu aerul tare al Euroligii, venită din tururile preliminare ale celei mai importante competiții intercluburi europene, Pinar Karsiyaka – gruparea turcă finalistă în ediția precedentă din FIBA EuroChallenge, Hapoel Ierusalim – o constantă la nivelul EuroCup, sponsorizată de starul lui New York Knicks, Amare Stoudemire, Igokea – campioana Bosniei și câștigătoarea sezonului regulat în Liga Adriatică, și Lukoil Academic, echipa care dă ora exactă la sud de Dunăre, sunt forțele baschetului european pe care CSU Asesoft le va întâlni în grupa E.

„Efectiv nu ai cum să eviți o echipă sau alta într-o asemenea competiție. Indiferent cu cine am fi picat în grupă, aveam o misiune dificilă. Am consultat programul și, consider eu, plecăm cu un ușor avantaj în fața adversarilor noștri. În primele 4 etape, avem programate 3 meciuri la Ploiești și, dacă nu vom pierde niciunul, putem spera la calificare”, a precizat antrenorul Vladimir Arnautovic.

CSU Asesoft va debuta în EuroCup pe 16 octombrie, când va găzdui în „Olimpia” pe Hapoel Ierusalim, pentru ca, la o săptămână distanță, să joace în capitala Rusiei, împotriva lui Khimki Moscova. Ultima etapă a fazei grupelor va avea loc pe 17 decembrie, când ploieștenii vor primi vizita bulgarilor de la Lukoil Academic. Primele trei clasate vor avansa în faza a doua a întrecerii.

Programul campioanei CSU Asesoft în EuroCup

16 octombrie: CSU Asesoft – Hapoel
23 octombrie: Khimki Moscova – CSU Asesoft
30 octombrie: CSU Asesoft – Igokea
5 noiembrie: CSU Asesoft – Pinar Karsiyaka
12 noiembrie: Lukoil Academic – CSU Asesoft
19 noiembrie: Hapoel – CSU Asesoft
26 noiembrie: CSU Asesoft – Khimki Moscova
3 decembrie: Igokea – CSU Asesoft
10 decembrie: Pinar Karsiyaka – CSU Asesoft
17 decembrie: CSU Asesoft – Lukoil Academic