“Sumele pentru Programul Operaţional Sectorial Transporturi (POS-T) deblocate de Comisia Europeană vor intra în conturile Trezoreriei în doar câteva zile”, a declarat ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu. “Avem o decontare de la UE de 315 milioane de euro, pe POS-T, bani care vor intra în conturile Trezoreriei până la sfârşitul săptămânii. În aprobare avem alte 52 de milioane de euro şi e doar o chestiune de zile până când vor ajunge şi aceştia”, a spus Fenechiu, într-o conferinţă de presă. “Practic, am dublat gradul de absorbţie a fondurilor europene în doar câteva zile”, a spus ministrul.
Comisia Europeană a comunicat oficial autorităţilor române reluarea plăţilor pentru POS-T în data de 25 iunie. Programul a fost presuspendat în toamna anului trecut, din cauza deficienţelor în acordarea contractelor finanţate cu bani europeni. Programul sectorial Transporturi este cel mai bine finanţat din toate programele sectoriale. În exerciţiul financiar 2007-2013, România beneficiază de fonduri structurale nerambursabile în valoare de circa 20 de miliarde de euro, dar rata efectivă de absorbţie era, la finalul lunii mai, de doar 6,46%, România primind efectiv doar 295 de milioane de euro.
Programul Operaţional Sectorial Transport 2007-2013 asigură finanţarea unor proiecte strategice pentru România în domeniile rutier, feroviar şi naval. Dintre cele 11 companii beneficiare, cele mai importante sunt CNADNR şi CFR SA.
Întrebat dacă ia în considerare varianta demisiei, Fenechiu a răspuns: “Spre nefericirea celor care mă tot întreabă dacă îmi dau demisia, îi anunţ că n-am avut, nu am şi nu voi avea de gând să-mi dau demisia din Guvern. Mi-am câştigat cu greu şi cu multă muncă locul”, a spus Fenechiu. Ministrul este implicat într-un dosar de corupţie, denumit “Transformatorul”, în care are termen pe 4 iulie. În cazul în care este condamnat, ar putea fi schimbat din Guvern. “Mâine (n.n. – astăzi) este un termen ca atâtea alte termene. Dacă voi fi condamnat mă voi căi (a râs – n. red) şi, normal, voi pleca acasă, că nu poţi să fii condamnat şi ministru în funcţie. Totuşi, s-ar putea ca duşmanii mei să aibă o surpriză neplăcută”, a spus Fenechiu.
Prim-ministrul Victor Ponta a spus, luni, că nu are de gând să îl demită pe ministrul Transporturilor, dacă acesta va fi achitat, subliniind că este “extrem de mulţumit” de activitatea de ministru a liberalului. Fenechiu va fi înlocuit din postul de ministru doar dacă judecătorii vor emite o decizie de condamnare a acestuia, a adăugat Ponta, precizând că a discutat despre acest lucru atât cu Fenechiu, cât şi cu liderul PNL, Crin Antonescu.